W miniony weekend po raz dziewiąty odbyła się największa impreza zrzeszająca wszystkich członków Krajowej Polskiej Sieci Miast Cittaslow. Tym razem na jej miejsce wybrano Lidzbark nad Welem. W konkursie na najpiękniejsze stoisko promocyjne pierwsze miejsce zajął Pasym.

Najpiękniejsze stoisko z Pasymia
Pasymska delegacja na czele z burmistrzem Cezarym Łachmańskim miała w Lidzbarku powody do radości

Festiwal Cittaslow to nie tylko upowszechnianie idei ruchu slow life, to również okazja do promocji swojego regionu i pomysł na spędzenie czasu w niespiesznej, miłej atmosferze. To także dobra sposobność do integracji społeczności lokalnych i zaangażowania wytwórców, rękodzielników, rzemieślników i artystów.

Pasym jest jedynym miastem z powiatu szczycieńskiego należącym od 2014 roku do Stowarzyszenia i corocznie uczestniczy w Festiwalach i Turniejach Cittaslow w Polsce. W tym roku miasto zaprezentowało się w trzech konkurencjach i zajęło pierwsze miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko promocyjne IX Festiwalu Miast Cittaslow.

Na stoisku znalazły się produkty z lokalnym certyfikatem: drożdżówka szlachecka w kształcie ślimaka z piekarni Zdzisława Stepokury, nalewka bzinka i jaglanka z pensjonatu „Pod Dobrym Aniołem”, ceramiczne pamiątki z Pasymia wykonane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku na zajęciach z Kaflarnią państwa Toś, przaśne rzeźby w drewnie, foldery, mapki i bardzo ciekawy pokaz wikliniarstwa.

Burmistrz Pasymia Cezary Łachmański promował miasto, opowiadając odwiedzającym stoisko gościom, między innymi, o realizowanych inwestycjach w ramach pozyskanych środków właśnie z Sieci Miast Cittaslow i omawiając wizualizację planowanej inwestycji przez inwestora prywatnego, tj. hotelu pięciogwiazdkowego na 300 miejsc i restauracji w stylu slow.

Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.

(D)