Masowy program szczepień jest jednym z największych wyzwań planistycznych, organizacyjnych i logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków.

Narodowy Program SzczepieńSzczepienie przeciw COVID-19 jest bezpłatne i dobrowolne. Każdy, kto zostanie zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza i będzie zaszczepiony, otrzyma potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki preparatu, wraz z informacją o dacie podania drugiej dawki.

Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał oraz stymuluje komórki odpornościowe tak, aby chroniły go przed zakażeniem koronawirusem. Szczepionka przeciw COVID-19 powstała zgodnie ze wszystkimi najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Procedury rejestracyjne zostały skrócone do minimum, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek. W badania nad nią zaangażowali się wybitni naukowcy z całego świata. Dzięki tak dużemu, globalnemu wysiłkowi otrzymaliśmy bezpieczną i skuteczną broń w walce z pandemią.

W województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowano ponad 200 punktów szczepień, głównie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i szpitalach. Szczegółowe informacje zawarte są także na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/warminsko-mazurskie

Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego w gminach transportu (w każdej gminie działa dedykowana temu specjalna infolinia ).

ETAP I:

- Trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat.

- 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.

- 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

- Trwają szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej.

W grupie I znajdą się również m.in.:

* służby mundurowe,

* nauczyciele,

* Żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej,

* funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR.

Procedura szczepień:

1. Rejestracja.

2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.

3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.

4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

W celu umówienia wizyty, pacjent może:

skorzystać z bezpłatnej całodobowej infolinii 989,

umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),

zgłosić się bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu.

Najświeższe informacje, komunikaty, wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie.