Znamy już wyniki piątej edycji Plebiscytu na Supersołtysa. W tym roku najwięcej głosów od Czytelników „Kurka” otrzymał sołtys Nart Janusz Gębczyński, drugie miejsce zajął Kazimierz Łuszczaniec z Leśnego Dworu, a trzecie – Kazimierz Malik z Dźwierzut.

Nasi supersołtysi

LOKALNI LIDERZY

Rozstrzygnięcie plebiscytu organizowanego od 2008 roku przez Starostwo Powiatowe i redakcję „Kurka Mazurskiego” odbyło się w czwartek 14 czerwca w restauracji „Zacisze”. W uroczystości wzięli udział burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu, a także licznie przybyli laureaci. Wszyscy sołtysi, którzy uczestniczyli w naszej zabawie otrzymali statuetki od starosty Jarosława Matłacha, a od redakcji - roczną prenumeratę „Kurka Mazurskiego”. - Na sołtysa spływają dobre i złe rzeczy. Jak się coś źle dzieje, wszyscy od razu do nich przybiegają – mówił starosta, podkreślając, że sołtysi są liderami małych miejscowości i stanowią pierwszy szczebel samorządności. Jak zauważał, w gronie wyróżnionych znalazło się wiele kobiet, które w swoich lokalnych społecznościach odgrywają bardzo pozytywną rolę.

Z kolei sołtysi, odbierając statuetki, chwalili się tym, co w ich sołectwach najlepsze, ale też dzielili się swoimi marzeniami. Były one różne, np. Małgorzacie Kamińskiej z Tylkowa marzy się kanalizacja. Z kolei sołtys Jan Golon z Konrad, wykorzystując okazję, dawał staroście do zrozumienia, że przydałby się remont drogi powiatowej biegnącej przez jego wieś.

REKORDOWA EDYCJA

Po występie podopiecznych Kuźni Talentów Fundacji „Kreolia”, wśród których znalazł się członek Zarządu Powiatu Jan Lisiewski, przyszedł czas na kulminacyjny moment uroczystości – rozstrzygnięcie plebiscytu Czytelników „Kurka”. Wyniki przedstawił redaktor naczelny Andrzej Olszewski. W tym roku do naszej redakcji wpłynęła rekordowa liczba kuponów. W sumie było ich około 2 tysięcy, a w samym tylko II etapie – 1412. Tym razem na podium stanęli wyłącznie panowie sołtysi. Pierwsze miejsce zajął Janusz Gębczyński z Nart. Drugie przypadło ubiegłorocznemu zwycięzcy, Kazimierzowi Łuszczańcowi z Leśnego Dworu, a trzecie – Kazimierzowi Malikowi z Dźwierzut. Ten ostatni niemal do samego końca walczył o miejsce na podium z reprezentantką tej samej gminy, Moniką Madrak z Sąpłat, wyprzedzając ją bardzo małą liczbą głosów.

Tegoroczny zwycięzca był nieco oszołomiony wynikiem plebiscytu. - To dla mnie wielkie zaskoczenie, nie spodziewałem się wygranej. Wygląda na to, że ludzie mnie lubią – mówi Janusz Gębczyński. - Dziękuję wszystkim, którzy na mnie postawili – dodaje. W planach ma dalsze rozwijanie turystyki w swojej wsi słynącej z czystego jeziora i ogólnodostępnej plaży. O tę ostatnią, o czym w „Kurku” kilka razy pisaliśmy, dba sam, usuwając m.in. skutki działalności wandali.

(e)

WYNIKI PLEBISCYTU CZYTELNIKÓW (czołowa dziesiątka)

1. Janusz Gębczyński (Narty) – 465

2. Kazimierz Łuszczaniec (Leśny Dwór) – 215

3. Kazimierz Malik (Dźwierzuty) – 156

4. Monika Madrak (Sąpłaty) – 150

5. Dorota Kostrzewa (Przeździęk Wielki) – 132

6. Adolf Pasztaleniec (Trelkowo) – 83

7. Barbara Bruździak (Wielbark) – 64

8. Małgorzata Kamińska (Tylkowo) – 60

9. Andrzej Gers (Szymany) – 49

10. Grzegorz Wanowicz (Dybowo) – 19