Po dwuletniej przerwie Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie zorganizował XIX Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych KURLANTKA 2022. Na liście występujących nie mogło zabraknąć dźwierzuckich „Wrzosów”, a oprócz nich powiat szczycieński reprezentowały jeszcze: zespoły KRYS i NADZIEJA ze Szczytna, a także „ECHO PASYMIA” oraz „MAZUR, KURPŚ I DZIEWCOKI” z Wielbarka.

Nasi na Kurlantce
Na przeglądzie w Stawigudzie nie mogło zabraknąć dźwierzuckich „Wrzosów”

Przegląd w Stawigudzie odbył się po dwuletniej przerwie w dniach 14 i 15 maja. Około 30 zespołów miało okazję znów się spotkać, wysłuchać i obejrzeć występy poszczególnych grup śpiewaczych, folklorystycznych, kapel ludowych i chórów z terenu całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Powiat szczycieński reprezentowały: „WRZOSY” – GOK Dźwierzuty, „KRYS”, „NADZIEJA” - Szczytno, „ECHO PASYMIA” - Pasym, „MAZUR, KURPŚ I DZIEWCOKI” – Wielbark.

- Dźwierzucki zespół „Wrzosy” uczestniczy w przeglądzie od 2009 r. i jest ulubieńcem wykonawców oraz publiczności. Nie jest zespołem typowo folklorystycznym, bardziej biesiadnym, ale też taką formę posiada tradycyjna warmińska pieśń kurlantka, która ma bawić słuchających – tłumaczy współpracujący z dźwierzuckim zespołem Janusz Ałaj. Występujące od wielu lat na przeglądzie zespoły wykonują ludowe pieśni oraz piosenki pochodzące z wielu kultur. - Zespół „Wrzosy” łączy te elementy w sceniczny przekaz, który niezmienne od lat spotyka się z aprobatą publiczności – dodaje Janusz Ałaj.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Olsztyn, które już od lat na żywo relacjonuje występy zespołów w audycji „RAZ NA LUDOWO”.

(ja)