Mariola Tołoczko znalazła się w gronie wyróżnionych Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie odebrała z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego w Dniu Nauczyciela.

Nauczycielka po genach

Mariola Tołoczko była jedyną osobą z naszego powiatu, która otrzymała tak zaszczytne wyróżnienie. To nagroda nie tylko za osiągnięcia zawodowe, ale również za działalność prospołeczną i charytatywną. Absolwentka olsztyńskiej ART, od 21 lat pracuje w Zespole Szkół nr 2, posiada uprawnienia do nauczania czterech przedmiotów zawodowych.

- Na początku nie myślałam wcale o tym, że będę nauczycielką, ale pochodzę z nauczycielskiej rodziny, więc pewnie mam tę profesję w genach - mówi o wyborze swojej drogi życiowej.

Pani Mariola była jedną z inicjatorek i współorganizatorek, realizowanego w latach 1999-2000 w ZS 2, projektu "Tożsamość narodowa w zintegrowanej Europie". Od pięciu lat jest przewodniczącą jury w konkursie na najpiękniejszą pisankę wielkanocną, organizowanego przez Karczmę Warmińską w Gietrzwałdzie. Wraz z młodzieżą przygotowała szereg wystaw i pokazów. Ostatnio można podziwiać jej prace w Bibliotece Pedagogicznej w Szczytnie. Organizowane przez Mariolę Tołoczko od dziesięciu lat kiermasze pozwoliły na zakup pomocy szkolnych i narzędzi, które służą uczniom ZS 2. Wraz ze swoimi podopiecznymi włącza się także do akcji mających na celu pomoc potrzebującym i niepełnosprawnym. Współpracuje z Oddziałem Regionalnym Olimpiad Specjalnych, uczestnicząc w imprezach sportowych dla osób z upośledzeniem umysłowym.

- Najwięcej zawdzięczam kontaktom z ludźmi oraz temu, że nieustannie się dokształcałam - mówi Mariola Tołoczko.

Jest osobą niezwykle zajętą i w związku z tym nie przebywa zbyt często w domowych pieleszach. Co na to rodzina?

- Mąż i syn akceptują to, co robię. Dają mi odczuć, że są ze mnie dumni - podkreśla z satysfakcją.

Jej ulubionym zajęciem jest praca w ogrodzie, przy której, jak mówi, najlepiej się relaksuje.

(łuk)

2004.10.27