Już piąty rok z rzędu uczniowie z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach apelują do mieszkańców, aby nie spalali w swoich piecach szkodliwych śmieci. W ramach proekologicznej akcji „Dzień Czystego Powietrza”przeszli w pochodzie z transparentami po Dąbrowach.

Nie trujmy siebie i innych

Uczniowie z rozowskiego gimnazjum aktywnie od kilku lat obchodzą „Dzień Czystego Powietrza”, maszerując z transparentami przez miejscowość i nawołując, by nie wypalać szkodliwych śmieci. W ubiegłym tygodniu gimnazjaliści z oddziału w Dąbrowach w południe ruszyli przez wieś z transparentami i hasłami, rozdając napotkanym przechodniom tematyczne ulotki, a także wkładając je w bramki domostw.

- Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom jak wiele negatywnych skutków powoduje spalanie w paleniskach domowych odpad ów, szczególnie plastików i woreczków foliowych - mówi nauczycielka Monika Mierzejewska, organizatorka pochodu, zaznaczając, że społeczeństwo w ten sposób truje siebie i najbliższych, uszkadzając przy tym piece centralnego ogrzewania. W kominie natomiast mogą zapalić się substancje smoliste, co grozi pożarem. W Gimnazjum w Rozogach oraz oddziałach do niego przynależących z Dąbrów i Klonu wykonano też gazetki ścienne oraz plakaty o tej tematyce.

AK

Organizatorem akcji w całej Polsce jest Fundacja Ekologiczna ARKA, która prowadzi kampanię edukacyjną. Jej celem jest przestrzeganie zakazu palenia śmieci. Z inicjatywy fundacji każdego roku 14 listopada organizowany jest „Dzień Czystego Powietrza”. Podczas spalania śmieci do atmosfery dostaje się tlenek węgla i azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, metale ciężkie. Tak powstają bardzo szkodliwe dla zdrowia rakotwórcze dioksyny i furany. Należy pamiętać, że sąd za palenie śmieci może wymierzyć grzywnę w wysokości 5000 zł.