Reklama

Węgiel

Trwa Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowany przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. W tym tygodniu zachęcamy do oddawania głosów na sołtysów z gminy Pasym. Jednym z nich jest Mariusz Agaczewski z Jurg, który znalazł się w gronie wyróżnionych przez marszałka województwa z okazji Dnia Sołtysa.

Nie wie, co to nuda
Sołtys Mariusz Agaczewski funkcję tę sprawuje drugą kadencję

Mariusz Agaczewski z Jurg to jeden z 88 sołtysów wyróżnionych przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina z okazji przypadającego 11 marca Dnia Sołtysa. Tegoroczne spotkanie, z powodu pandemii, przebiegało w trybie online. Władze województwa co roku dziękują w ten sposób sołtysom za zaangażowanie w aktywizację społeczności lokalnej oraz inicjowanie działań wpływających na poprawę wizerunku wsi i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Pan Mariusz tę zaszczytną funkcję sprawuje drugą kadencję. Ma 42 lata. Żonaty, tata 15-letniej córki. Na co dzień pracuje jako kierowca w pasymskiej spółce komunalnej. W Jurgach mieszka od urodzenia. Jak sam mówi, na nudę nie narzeka. Oprócz pracy zawodowej, zajmuje się również prowadzeniem niewielkiego, 8-hektarowego gospodarstwa przejętego po tacie. Prowadzi hodowlę krów mięsnych rasy limousine. - To moje hobby – przyznaje sołtys. Obecnie jego stado liczy 13 krów. - Od innych ras różnią się tym, że osiągają bardzo dużą wagę i nie dają mleka – tłumaczy pan Mariusz. Oprócz tego są wytrzymałe na niskie temperatury. - Przez cały rok chodzą p o polu, bo mróz i śnieg nie są im straszne. Podobno najlepiej czują się w temperaturze minus dziesięciu stopni – charakteryzuje swoje zwierzęta sołtys.

Pan Mariusz jest także kierowcą w OSP Jurgi. Tym samym kontynuuje rodzinną tradycję – do straży należeli również jego tata i wuj. Jednostka liczy obecnie 17 członków, w tym jedną kobietę.

Głównym celem, który stawia sobie sołtys jest dokończenie remontu świetlicy mieszczącej się w jedynym budynku ze strażacką remizą. Do tej pory udało się już odnowić elewację i położyć nowy dach. Do wykończenia pozostało jeszcze wnętrze. - Planujemy zrobić w świetlicy kuchnię i łazienkę, żeby mieszkańcy mogli w niej organizować rodzinne imprezy, np. wesela – mówi pan Mariusz. Część środków na remonty pochodzi z funduszu sołeckiego, ale sołectwo wspiera gmina, a oprócz tego dotacje na inwestycje pozyskuje też straż.

Większość mieszkańców Jurg pracuje poza wsią. - Dziś zostało tu już tylko dwóch większych gospodarzy – mówi sołtys.

(ew)

JAK GŁOSOWAĆ?

W trwającym właśnie I etapie Plebiscytu wybieramy spośród wszystkich sołtysów z powiatu szczycieńskiego. Głosy można oddawać za pośrednictwem kuponów drukowanych w „Kurku”. Następnie wyłoniona zostanie finałowa piętnastka. Wejdą do niej ci, którzy uzyskają najwięcej głosów czytelników – po dwóch sołtysów z każdej gminy (wyjątek stanowi największa w powiecie gmina Szczytno, którą reprezentować będzie trzech kandydatów). W II etapie spośród finałowej piętnastki czytelnicy wybiorą Supersołtysa. Jego sołectwo otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. złotych. Za II miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 2 tys. zł, a III – 1 tys. złotych.

SOŁTYSI Z GMINY PASYM:

Narajty – Jolanta Augustowska , Rutki – Jacek Krawczyk, Grzegrzółki – Piotr Głażewski, Dźwiersztyny – Olga Janowska, Jurgi – Mariusz Agaczewski, Siedliska – Wioleta Czeczko , Michałki – Zofia Szczucka, Leleszki – Rafał Brzeziński, Tylkowo – Wanda Popczyńska, Grom – Karol Śledziewski, Elganowo – Jacek Młodziński, Dybowo – Sandra Obidzińska, Krzywonoga – Monika Nietyksza – Faryn, Rusek Wielki – Ewa Więcek.