Gimnazjaliści ze Szczytna i Rozóg z powodzeniem uczestniczyli w Myszyńcu w konkursie „Pocałuj światło”. Recytatorsko-plastyczne zmagania poświęcone były poezji Wojciecha Kassa, na co dzień również osoby opiekującej się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Niektórzy lubią poezję
Spotkanie z Wojciechem Kassem było okazją do zdobycia dedykacji i porozmawiania z poetą

W konkursie zorganizowanym w myszynieckim Zespole Szkół brali udział gimnazjaliści z Myszyńca, Czarni, Łysych, Wykrotu, Wachu, Wolkowych oraz Rozóg i Szczytna. Gościem specjalnym był poeta Wojciech Kass, od 20 lat opiekun muzeum w Praniu. To właśnie jego tekstom poświęcony był konkurs. Uczniowie próbowali interpretować głosowo wiersze bądź przełożyć je na język obrazu. Z twórczością Wojciecha Kassa mierzą się podczas różnych okazji zawodowi aktorzy, ale dla poety z Prania najbardziej wymagającym odbiorcą i dającym do myślenia interpretatorem jest właśnie ceniąca lirykę młodzież.

W recytatorskiej części konkursu wiersze deklamowano w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Niektórzy z około 60 uczestników przystąpili do zmagań w dwóch odsłonach. Poezję opiekuna muzeum w Praniu zarówno w języku polskim, jak i naszych zachodnich sąsiadów bardzo dobrze odczytuje Diana Sadowska ze szczycieńskiego Gimnazjum nr 1 , która wygrała polskojęzyczną część konkursu, natomiast swój występ w języku niemieckim zakończyła na miejscu drugim. Nagrody za recytację otrzymali także uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Szczytnie. Michalina Pankiewicz zajęła pierwsze miejsce w konkursie w języku niemieckim, a jej szkolny kolega Jakub Kiepas otrzymał wyróżnienie. W konkursie w języku polskim Michalina Orzoł uplasowała się na miejscu trzecim.

Laurów dla uczniów z naszego powiatu nie zabrakło także w części plastycznej, w której oceniano prace z różnych stron Polski. Interpretacje plastyczne wpłynęły oczywiście wcześniej, a podczas spotkania z Wojciechem Kassem ogłoszono wyniki. Grand Prix (ex aequo z uczennicą z małopolskich Brzeszcz) otrzymała Zuzanna Kozak, reprezentująca MDK Szczytno. Drugie miejsce zajęły Zuzanna Madej (Rozogi) i Natalia Dawidczyk (Rozogi), trzecia nagrodę otrzymała Paulina Zyśk, a wyróżnieniami uhonorowano inne uczennice rozoskiej placówki – Zuzannę Kaczmarczyk i Weronikę Grabek.

(orz)