uż za niespełna dwa miesiące upływa termin składania zeznań podatkowych. Przypominamy, że istnieje możliwość odliczenia jednego procentu podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Pod warunkiem, że wcześniej wpłacimy określoną sumę na konto wybranego stowarzyszenia.

J

W ubiegłym roku zaledwie 52 podatników z naszego powiatu postanowiło wesprzeć w podobny sposób jedną z organizacji pożytku publicznego. Wkrótce pieniądze wróciły do ich portfeli. Stało się to po rozliczeniu z fiskusem.

W tym roku zainteresowanie jest nieco większe. Według informacji przekazanych nam przez Mariannę Zając, kierowniczkę działu podatków dochodowych szczycieńskiego Urzędu Skarbowego, do końca lutego wpłynęły 93 zeznania, w których podatnicy dokonali odliczeń na rzeczone organizacje. Ogólna liczba zeznań złożonych przez dwa pierwsze miesiące wyniosła 6689. Wynika stąd, że z możliwości przekazania pieniędzy (ogółem 4650 zł) dla wybranego stowarzyszenia skorzystało na razie 1,39 % podatników. Szacuje się, że w całym kraju jest do wykorzystania w podobny sposób ok. 300 mln zł.

Przypominamy, że na terenie naszego powiatu działają następujące organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie "PROMYK", MKS Szczytno, Stowarzyszenie "RAZEM" w Świętajnie i stowarzyszenie "OTWARTE DRZWI" w Pasymiu. W Polsce podobnych organizacji istnieje ponad dwa tysiące.

Dokument, który potwierdza nasze prawo do odliczenia od podatku, to dowód wpłaty na rachunek bankowy, zawierający nasze imię, nazwisko, adres, a także nazwę organizacji i ofiarowaną dla niej kwotę.

(gp)

2005.03.09