Busy informujące o nowej piątce Mateusza Morawieckiego ruszyły w Polskę. Widoczne są także na drogach Warmii, Mazur i Powiśla.

Nowa piątka podbija region
Bus „Nowej Piątki” w Piszu

W ramach akcji informującej o nowych programach Prawa i Sprawiedliwości, gminy odwiedzane są przez przedstawicieli rządu - wojewodów, kuratorów oświaty, a także ekspertów z ZUS. W spotkaniach z samorządowcami uczestniczą także parlamentarzyści. Celem jest zaprezentowanie mieszkańcom gmin regionu nowych programów, których adresatami są i starzy i młodzi.

W województwie warmińsko-mazurskim, tak jak w całym kraju, rozpoczęta 18 marca akcja dobiega już praktycznie końca. Kampanię zainaugurował wojewoda Artur Chojecki, który przypomniał, że jej celem jest promocja i konsultacja projektów rządowych znajdujących się w fazie legalizacji, lub już przyjętych w formie sejmowych uchwał, które swoje źródło mają w programie PiS. - Chcemy mówić o każdej z tych propozycji, szczególnie mając na uwadze te, które znajdują się na etapie projektu ustawy — podkreślił wojewoda Chojecki.

— Dla każdej została bowiem opracowana pewnego rodzaju mapa drogowa, określająca etapy jej wdrażania.

Pierwsze dwa, specjalnie oklejone na czas kampanii busy, w pierwszych dniach akcji dotarły do powiatów nidzickiego i braniewskiego. Wojewoda osobiście udał się do Nidzicy. W kolejnych dniach Artur Chojecki odwiedził i odbył spotkania m.in. w Pasłęku, Bartoszycach, Kętrzynie i Piszu. Do końca kwietnia dotrze jeszcze do Elbląga. Kampanię zamknie podsumowanie w Olsztynie 29 kwietnia.

Nowa Piątka to pakiet zawierający szereg ustaw, które jeszcze w tym roku będą realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Już 1 maja wchodzi w życie ustawa o trzynastkach dla emerytów, w wysokości 1100 złotych brutto. Od lipca ustawa dotycząca rozszerzenia programu Rodzina 500 plus. Rodzice będą otrzymywać świadczenie już na pierwsze dziecko. Od 1 października ma obowiązywać ustawa o zerowym podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia oraz obniżka podatku PIT do 17 proc. Kolejna ustawa dotyczyć będzie przywrócenia połączeń autobusowych, szczególnie do małych miasteczek i wsi.

Przez cały miesiąc pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego odwiedzali gminy regionu, gdzie spotykali się z samorządowcami i mieszkańcami.

- Rozmawiamy, rozdajemy materiały informacyjne, które promują i tłumaczą na czym te programy polegają i jakie środki zostaną na nie przekazane – mówią uczestniczący w kampanii pracownicy Biura Wojewody Karolina Dębowska, Joanna Wołoszyn, Mateusz Szkaradziński. – Mamy za sobą wiele sympatycznych spotkań w Urzędach Gmin i w GOPS-ach, a także z mieszkańcami, których spotykamy na naszym szlaku. Wszędzie spotykamy się z życzliwością i zainteresowaniem.

3 lata Programu Rodzina 500 Plus

Wioletta Czech, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kętrzyna i Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski

Wojewoda Artur Chojecki na specjalnie zwołanej konferencji podsumował flagowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości. Od momentu wejścia w życie programu do końca roku 2018 w województwie warmińsko – mazurskim wypłacono łącznie 2.539.330.444 zł (w 2016 r. - 706.263.970 zł, w 2017 r. - 941.402.001 zł, w 2018 r. – 891.664.473 zł), na realizację ponad 5.038.015 świadczeń dla ponad 175 tys. uprawnionych dzieci. W tym roku,  w ustawie budżetowej, przyznano środki w  wysokości 823.079.000 zł.
Pieniądze przekazywane rodzinom są spożytkowywane na edukację dzieci i zaspokajanie ich potrzeb bytowych. Nie ma powodu do niepokoju, że wydawane są w sposób nieuzasadniony. Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Średnio co miesiąc 64 świadczenia wypłacane są w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług, co stanowi 0,04% wypłacanych miesięcznie świadczeń wychowawczych.
W okresie od kwietnia 2016 roku do końca lutego 2019 roku wydano 353.601 decyzji w sprawie świadczenia wychowawczego, w tym 325.975 decyzji, przyznających prawo do świadczenia (na nowy jak i stary okres zasiłkowy). W ciągu 3 lat średnia liczba rodzin pobierających świadczenie wychowawcze wyniosła około 100 tysięcy. Najwięcej rodzin pobierających świadczenie odnotowano w sierpniu 2017 roku - 101.852.
Aktualnie w programie uczestniczy 90.929 rodzin, pobierających świadczenie wychowawcze dla 149.183 dzieci.