Katarzyna Kostiuk została nowym Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów. Jej wybór z pominięciem drogi konkursowej wywołał wątpliwości. Radny Krzysztof Pawłowicz sugeruje, że na decyzji radnych mógł zaważyć fakt, że ojcem nowej rzecznik jest Zygmunt Rząp, wiceprzewodniczący Rady Powiatowej.

Nowa rzecznik

Na stanowisku Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów od 1 kwietnia był wakat. Dotychczasowa rzecznik Wiesława Bojarska odeszła do pracy w Urzędzie Marszałkowskim. Kandydatkę na jej miejsce – Katarzynę Kostiuk, w imieniu rządzącej powiatem koalicji zarekomendował podczas sesji Rady Powiatowej jej przewodniczący Mirosław Medźwiedzki.

- Jest osobą pracowitą, sumienną, zdyscyplinowaną, ambitną, energiczną oraz komunikatywną – wyliczał jej zalety przewodniczący Medźwiedzki.

Wątpliwości miał tylko radny Krzysztof Pawłowicz, żałując, że przy wyłanianiu rzecznika zrezygnowano z przeprowadzenia konkursu.

- Mając pewne zaufanie do pani taty, który jest wiceprzewodniczącym naszej rady myślę, że ten wybór będzie jednak dobry i spełni wymagania stawiane przez mieszkańców – mówił przewrotnie Pawłowicz, który w czasie głosowania, jako jedyny wstrzymał się od głosu.

Większość podzieliła stanowisko starosty, który uznał, że przeprowadzanie konkursu w sytuacji, gdy i tak ostateczny wybór należy do Rady Powiatowej, mijałoby się z celem.

- Nie jest winą pani Katarzyny, że jest córką pana Rząpa. To bardziej wina pana Rząpa niż jego córki - próbował rozładowywać atmosferę starosta Matłach. Zapewnił przy okazji zgłaszającego również wątpliwości Krzysztofa Mańkowskiego, że na opuszczone przez nową rzecznik stanowisko konkurs się odbędzie.

Katarzyna Kostiuk jest absolwentką wydziału prawa i administracji UMW w Olsztynie. Od początku istnienia starostwa jest jego pracownikiem. Zajmowała się m.in. prowadzeniem kancelarii, ostatnio przygotowywała materiały do produkcji „Kuriera Szczycieńskiego – Powiat z bliska”.

(o)/Fot. "KM"