Reklama

Węgiel

Trwa Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowany przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na kandydatów z gminy Szczytno, największej w powiecie. Jest ona jedyną, w której zamiast ubywać, przybywa mieszkańców. Najwięcej, bo aż 40 osób zdecydowało się w minionym roku osiedlić w Nowym Gizewie. Dlaczego? - pytamy o to sołtys Agnieszkę Kordowską.

Nowe Gizewo przyciąga jak magnes
Sołtys Agnieszka Kordowska: - Nowe Gizewo dynamicznie się rozwija, bo osiedlają się tu młode małżeństwa

Gmina Szczytno ma ponad 13 tysięcy mieszkańców. Rozrastają się głównie miejscowości zlokalizowane blisko miasta Szczytna. Wśród nich zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się obecnie Nowe Gizewo. W ubiegłym roku przybyło tam aż 40 mieszkańców. Czym to tłumaczyć? - Nowe Gizewo dynamicznie się rozwija, bo osiedlają się tu młode małżeństwa, które kupują działki w atrakcyjnych cenach – odpowiada sołtys Agnieszka Kordowska. Dodaje, że wpływ na to ma bliskość miasta, z którym miejscowość jest dobrze skomunikowana. - Mamy też niedaleko do kościoła, szkoły i sklepów. Do tego możemy się pochwalić infrastrukturą w postaci kanalizacji i oświetlenia, a niedługo dotrze do nas również internet światłowodowy – wylicza sołtys.

W Nowym Gizewie znajdują się także cieszące się sporym powodzeniem korty tenisowe oraz plac zabaw dla najmłodszych i altanka służąca do spotkań integracyjnych dorosłym mieszkańcom. Z obserwacji pani Agnieszki wynika, że osiedlają się tu głównie ludzie ze Szczytna, ale nie tylko. - W okolicy widzę samochody z rejestracjami z innych rejonów, np. powiatu kętrzyńskiego – mówi sołtys.

Obecnie mieszkańcom do szczęścia brakuje już tylko świetlicy. - Mogliby z niej korzystać nie tylko młodzi, ale i starsi mieszkańcy. Z myślą o tych ostatnich można by np. organizować w niej kursy komputerowe. Pandemia pokazała, że nie wszyscy seniorzy radzą sobie z obsługą tego sprzętu – zauważa pani Agnieszka.

Sołtys sprawuje tę funkcję pierwszą kadencję. Jest mężatką i mamą trzech synów w wieku 18, 26 i 28 lat. Na co dzień pracuje jako nauczycielka w Sportowej Szkole Podstawowej nr 4 w Szczytnie. W Nowym Gizewie mieszka od 18 lat. - Jak tu zamieszkaliśmy, to wokół nas były może 2 – 3 domy. Z okna widziałam, jak synowie grają w piłkę na pustym polu. Dziś są tam już nowe zabudowania – wspomina. Podkreśla, że w pracy na rzecz lokalnej społeczności bardzo wspiera ją Rada Sołecka. Przekonała się o tym choćby niedawno, kiedy sama była w kwarantannie, a w tym czasie członkowie rady zajęli się rozdawaniem mieszkańcom maseczek. Pomocą służy także pochodząca stąd radna Hanna Rydzewska.

W wolnych chwilach sołtys czyta książki, a w okresie wiosny i lata odpręża się, pracując w ogrodzie. Jak mówi, ma w nim wszystko – od kwiatów po warzywa.

(ew)

JAK GŁOSOWAĆ?

W trwającym właśnie I etapie Plebiscytu wybieramy spośród wszystkich sołtysów z powiatu szczycieńskiego. Głosy można oddawać za pośrednictwem kuponów drukowanych w „Kurku”. Następnie wyłoniona zostanie finałowa piętnastka. Wejdą do niej ci, którzy uzyskają najwięcej głosów czytelników – po dwóch sołtysów z każdej gminy (wyjątek stanowi największa w powiecie gmina Szczytno, którą reprezentować będzie trzech kandydatów). W II etapie spośród finałowej piętnastki czytelnicy wybiorą Supersołtysa. Jego sołectwo otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. złotych. Za II miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 2 tys. zł, a III – 1 tys. złotych.