Działające już od ośmiu lat Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej na niedawnym walnym zebraniu wybrało nowe władze. Prezesem została Elżbieta Łapińska a wiceprezesami Bogdan Rosiński i Kazimierz Abramczyk. Poszerzono też skład zarządu i omawiano plany na najbliższy rok.

Nowy prezes, nowe plany

ZMIANY W ZARZĄDZIE

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej zaczęło ósmy rok swojej działalności. Na początku lutego jego członkowie uczestniczyli w walnym zebraniu, na którym m. in. wybrano nowy zarząd oraz omówiono plany na najbliższe miesiące. Po raz pierwszy zmieniono też statut stowarzyszenia.

- Zmiany dotyczą przywilejów i obowiązków członków honorowych. Postanowiliśmy, żeby nie musieli, jak do tej pory, płacić składek, ale też pozbawiliśmy ich prawa głosu – tłumaczy sekretarz stowarzyszenia Wojciech Bogacki. Poszerzono również skład zarządu. Zamiast jak dotychczas sześciu osób teraz tworzy go osiem.

- To dlatego, że mamy coraz więcej członków. Obecnie jest ich już około 60 – mówi Wojciech Bogacki. Prezesem SMZW została pełniąca dotąd funkcję wiceprezesa Elżbieta Łapińska. Na jej zastępców wybrano Bogdana Rosińskiego i Kazimierza Abramczyka. W skład zarządu weszli także Wojciech Bogacki (sekretarz), Maryla Piórkowska (skarbnik) oraz członkowie – Jerzy Manikało, Teresa Kozicka i Bogdan Sobol.

PLANY I MARZENIA

W tym roku stowarzyszenie zorganizuje szereg imprez, które mają już swoje miejsce w wielbarskim i powiatowym kalendarzu. Wśród tych największych będzie doroczny cykl wydarzeń o charakterze turystyczno-rekreacyjnym, czyli Wielbarska Majówka. W czasie długiego majowego weekendu odbędą się spływy kajakowe, rajdy rowerowe oraz rodzinne zawody wędkarskie w Sasku Małym organizowane wraz z Polskim Związkiem Wędkarskim. Całość zakończy wspólne ognisko, połączone z zabawą przy muzyce i konkursem piosenki turystycznej.

- Zależy nam, by tak jak w poprzednich latach udział w tej imprezie wzięła jak największa liczba mieszkańców, od najmłodszych do najstarszych – mówi sekretarz stowarzyszenia. Jednym z celów majówki jest też przygotowanie szlaków kajakowych. W ich oczyszczaniu biorą udział nie tylko członkowie SMZW, ale także pracownicy ZGKiM oraz miejscowa młodzież szkolna. Kolejną ważną imprezą będzie czwarty już wielbarski festiwal grzybów „Grzybowanie”. W tym roku jego termin zbiegałby się jednak z planowanymi na ostatni weekend sierpnia dożynkami powiatowymi, które odbędą się w Wielbarku. Z tego powodu ciężar finansowania festiwalu grzybów musi wziąć na siebie stowarzyszenie, bez udziału samorządu. Przesunięty zostanie też termin imprezy – najprawdopodobniej na drugą połowę września. Członkowie SMZW włączą się w pomoc przy organizacji święta plonów.

- Na pewno wystawimy swoje stoisko – zapowiada Wojciech Bogacki.

Nadal aktualne jest przygotowanie planowanej od kilku lat wystawy fotograficznej ukazującej Wielbark i jego mieszkańców po 1945 roku. To kontynuacja cieszącej się dużym zainteresowaniem ekspozycji, którą stowarzyszenie zorganizowało w budynku dawnego kościoła ewangelickiego w 2008 roku. Może jednak pojawić się problem z miejscem jej prezentacji, bo niewykluczone, że początkiem lata rozpocznie się remont kościelnego dachu. W związku z tym członkowie stowarzyszenia mają swoje marzenia.

- Marzy się nam, aby w przyszłości w wieży kościoła powstał punkt informacji turystycznej i nasza siedziba – zdradza Wojciech Bogacki, zaznaczając, że do spełnienia marzeń droga jeszcze bardzo daleka.

(ew)/fot. M.J.Plitt