Parafia św. Stanisława Kostki w Szczytnie ma nowego proboszcza. Miejsce zmarłego ks. prałata Roberta Dziewiatowskiego zajął ks. Edward Molitorys, dotychczasowy proboszcz parafii w Szymanach.

Nowy proboszcz

W środę 8 stycznia, ks. abp metropolita warmiński Edmund Piszcz podpisał nominację dla nowego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki. Ksiądz Edward Molitorys urodził się w 1958 roku w Niedzicy (woj. małopolskie). Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie w 1984 r. rozpoczął pracę jako wikariusz w Rucianem-Nidzie. Trzy lata później otrzymał nominację na proboszcza w Szymanach i na tym stanowisku przepracował 15 lat.

- W tym okresie wykazał się nie lada talentem organizacyjnym - mówi ksiądz dziekan Józef Drążek. - Wybudował plebanię i walnie przyczynił się do powstania cmentarza w Szymanach.

Największym jednak jego osiągnięciem było wybudowanie od podstaw kościoła w Zabielach. Jest to jedyny do tej pory przypadek wzniesienia całkowicie nowego kościoła w powiecie szczycieńskim w okresie powojennym.

Od 10 lat jest kapelanem jednostki wojskowej w Lipowcu, a od trzech - Aresztu Śledczego w Szczytnie.

- Głównym moim zadaniem w nowej parafii będzie dokończenie budowy plebani i remont kościoła - powiedział "Kurkowi" ks. Molitorys.

Do czasu przystosowania którychś z parafialnych pomieszczeń na swoje mieszkanie, do Szczytna będzie dojeżdżał z Szyman, tym bardziej, że co najmniej do czerwca będzie administrował także tamtejszą parafią.

Nowe obowiązki proboszcz Molitorys na dobre rozpoczął w poniedziałek 13 stycznia, kolędując u mieszkańców bloku przy ul. Pasymskiej 11.

Uroczyste wprowadzenie księdza Molitorysa w nowe obowiązki przez księdza dziekana Józefa Drążka nastąpi w najbliższą niedzielę o godz. 10.45 w kościele przy ul. Niepodległości.

(o)

2003.01.15