Nowe auta i lornetki trafiły do PSR w Rucianym Nidzie, Pasymiu i Ełku.

Nowy sprzet dla Państwowej Straży Rybackiej
Specjalistyczne, wysokiej klasy terenówki pozwolą strażnikom z PSR skuteczniej ścigać kłusowników

17 października br. na plaży miejskiej nad jeziorem Kalwa w Pasymiu miało miejsce przekazanie dwóch z pięciu wozów patrolowych oraz lornetek termowizyjnych zakupionych ze środków unijnych i z budżetu państwa. Samochody trafiły do posterunków PSR w Rucianym Nidzie i Pasymiu. Kluczyki zostały wręczone przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego i Komendanta Wojewódzkiego PSR Szczepana Worobieja. W uroczystości wzięli udział również m.in.: Burmistrz Pasymia Cezary Łachmański i Komendant Pasymskiego Posterunku Mirosław Żelazko.

Dzień później (18 października br.) jedno z aut trafiło również do Straży Rybackiej w Ełku. Podczas przekazania obecni byli m.in.: Paweł Czemiel, doradca Ministra Infrastruktury oraz radni powiatowi: Anna Kossakowska i Ryszard Skawiński. Klucze do auta terenowego przekazał poseł PiS Wojciech Kossakowski. Kolejne auta zostaną przekazane posterunkom w Olecku i Nowym Mieście Lubawskim.

W ramach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: „Doposażenie Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie w celu zwiększenia efektywności kontroli przestrzegania przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym” (Program Operacyjny Rybactwo i Morze) zakupiono pięć specjalistycznych samochodów terenowych wyposażonych w wyciągarkę i dostosowanych do pracy w trudnych warunkach o wartości 662.502,60 zł i dziesięć lornetek termowizyjnych dalekiego zasięgu z rejestratorem cyfrowym, których koszt wyniósł 359.990,00 zł.

Operacja przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie, mających na celu egzekwowanie przestrzegania przepisów regulujących zasady i warunki połowu ryb w wodach śródlądowych województwa oraz ich ochrony przed działaniem niezgodnym z prawem, czyli przed

kłusownictwem będącym zmorą jezior.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 1.040.000,00 zł, na co złożyło się dofinansowanie z Unii Europejskiej - 936.000,00 zł (90%) i budżetu Państwa - 104.000,00 zł (10%).