Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie powoli staje się jedną z najlepiej wyposażonych jednostek w województwie. Strażacy, którzy zaledwie kilka dni temu przenieśli się do nowej siedziby, otrzymali właśnie cenny nabytek w postaci ciężkiego wozu gaśniczego zakupionego za 700 tys. złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nowy wóz w nowej strażnicy

Nowy wóz bojowy przyjechał do Szczytna wprost z fabryki w Bielsku-Białej, gdzie został zbudowany. Ciężki pojazd gaśniczy na podwoziu scanii zastąpi liczącego przeszło dwadzieścia lat jelcza, który wkrótce trafi do OSP w Olszynach. Nowy samochód posiada napęd na cztery koła i jest wyposażony w agregat prądotwórczy oraz piłę ratowniczą. Może pomieścić znacznie więcej środka gaśniczego niż samochody będące do tej pory na stanie szczycieńskiej komendy. W jego zbiorniku mieści się aż 5,5 tony wody. W pojeździe jest miejsce dla sześciu strażaków.

Radości z powodu nowego nabytku nie kryje komendant powiatowy PSP w Szczytnie.

- Teraz jesteśmy już w pełni wyposażeni. Do szczęścia brakuje nam tylko nowego podnośnika - mówi Mariusz Gęsicki. Nowy wóz kosztował 700 tys. złotych. Wniosek na jego zakup w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego złożyła Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie, a partnerem w realizacji projektu z kwotą 265 tys. zł było szczycieńskie starostwo Są jednak duże nadzieje na to, że 85% tej kwoty zostanie zrefundowane.

- To wyjątkowo korzystny zakup. Jednak bez wsparcia samorządu powiatowego trudno byłoby go dokonać - podkreśla komendant Gęsicki.

Obecnie szczycieńscy strażacy dysponują czterema samochodami gaśniczymi. Najstarszy z

nich liczy osiem lat, podczas gdy norma użytkowania tego typu pojazdów to dwanaście lat.

(łuk)