Wiedza o cukrzycy w społeczeństwie wciąż nie jest wystarczająca. Żeby to zmienić, członkowie szczycieńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków już od dwóch lat przybliżają uczniom szczycieńskich szkół średnich tematykę związaną z tą chorobą oraz przeprowadzają badania na zawartość cukru we krwi.

O cukrzycy w szkole

Do przeprowadzenia akcji wśród młodzieży zachęcił lokalne oddziały Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Zarząd Główny tej organizacji. W Szczytnie inicjatywa trwa już przeszło dwa lata. Do tej pory członkowie miejscowego koła PSD odwiedzili Zespół Szkół nr 1 oraz Zespół Szkół nr 2. Uczniowie najpierw zapoznawali się z podstawową wiedzą na temat cukrzycy oraz metod jej leczenia. Okazją ku temu były prelekcje wygłoszone w szkołach przez sekretarza koła PSD w Szczytnie Mariana Malarza. Potem młodzi ludzie mogli sprawdzić swój poziom cukru podczas badań tzw. glukometrami oraz zmierzyć ciśnienie tętnicze. Przed świętami w ZS nr 1 zakończono tegoroczną edycję akcji. Organizatorzy zapowiadają jednak, że będzie ona nadal kontynuowana. Zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy jest wśród młodzieży spore.

- W szkołach nie ma już przeważnie lekarzy, którzy mogliby przeprowadzać badania. Brakuje też glukometrów, a my akurat nimi dysponujemy - mówi Marian Malarz.

Z współpracy z diabetykami zadowolona jest także dyrektor ZS nr 1 Elżbieta Fiebig.

- Takie akcje są bardzo potrzebne, bo młodzież uczęszczająca do naszej szkoły często nie ma na temat cukrzycy odpowiedniej wiedzy i nie bierze udziału w badaniach profilaktycznych - mówi Elżbieta Fiebig.

Podczas podsumowania tegorocznej akcji, dyrektorom ZS nr 1 i 2 wręczono po glukometrze.

(ew)

2007.01.03