W miniony weekend szczycieńscy policjanci dwukrotnie pomogli bezdomnym mężczyznom, którzy koczowali w przeznaczonym do rozbiórki pustostanie na rogu ulic Konopnickiej i Poznańskiej. Kilku z nich, z powodu wychłodzenia, wymagało hospitalizacji.

O krok od śmierci w pustostanie
Pustostan na rogu ulic Konopnickiej i Poznańskiej najwyraźniej upodobali sobie bezdomni. W październikowym pożarze zginęły tu dwie osoby

Okres jesienno – zimowy jest szczególnie trudny dla osób samotnych i bezdomnych. Udowodnił to miniony, mroźny weekend. W sobotę 1 grudnia w nieogrzewanym, przeznaczonym do rozbiórki pustostanie znajdującym się na prywatnej posesji, szczycieńscy policjanci znaleźli czterech mężczyzn w wieku 35, 57, 62 i 63 lat. Miejsce to najwyraźniej bezdomni bardzo sobie upodobali. Jest to bowiem ten sam budynek na rogu ulic Konopnickiej i Poznańskiej, gdzie w październikowym pożarze zginęły dwie osoby niemające stałego adresu zamieszkania. Mężczyźni odnalezieni tam w sobotę mieli więcej szczęścia. Trzech z nich trafiło do placówki wskazanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczytnie, natomiast 62-latek wymagał pomocy medycznej i został umieszczony w szpitalu. Po przebytej obserwacji wrócił jednak w to samo miejsce. W niedzielę, w tym samym pustostanie, kontrolujący go dzielnicowi natrafili na trzech mężczyzn. Dwóch z nich, 62- i 51-latek, z objawami wychłodzenia, trafiło do szpitala. Trzeci, 48-latek, został zatrzymany w policyjnej celi, ponieważ był poszukiwany przez prokuraturę w Olsztynie. Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie podkom. Ewa Szczepanek zapewnia, że miejsce, w którym przebywali bezdomni, pozostaje pod stałą kontrolą. - Właściciel czyni już starania zmierzające do rozbiórki tego pustostanu – informuje rzecznik.

Policjanci apelują, by jesienią i zimą zwracać szczególną uwagę na osoby samotne, starsze i bezdomne. - Gdy zauważymy, że sąsiad, który mieszka sam nie wychodzi z domu, bądź nie widać go od dłuższego czasu, a z komina nie leci dym, informujmy o tym policjantów – prosi Ewa Szczepanek. Od listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze:

0 800 165 320 . Pod tym numerem mogą one uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej.

(ew)