O Święcie Niepodległości pamiętano również w Jedwabnie, Rozogach i Lipowcu.

JEDWABNO

Obchody Święta Niepodległości

Najpierw w kościele parafialnym pw. Św. Józefa w Jedwabnie odprawiona została msza za Ojczyznę. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury młodzież uczestnicząca w zajęciach teatralnych przedstawiła akademię z okazji Święta Niepodległości. Wieczór uwieńczył występ zespołu Yanko Kapela. Władze gminy oraz mieszkańcy złożyli kwiaty oraz znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej.

Z kolei w poniedziałek 12 listopada odbył się II Konkurs Piosenki Patriotycznej. Udział w nim wzięło 70 uczestników z gmin Jedwabno, Świętajno, Dźwierzuty oraz ze Szczytna. Komisja pod przewodnictwem Wiesława Niderausa wytypowała następujących zwycięzców:

KATEGORIE - PRZEDSZKOLE: Antoni Michalak; ZESPOŁY: „Słoneczka”; KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ – Oliwia Dzielińska; KLASY IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ - Natalia Rzepka; ZESPOŁY KLASY IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ – Zespół „Viva”; GIMNAZJUM – Aleksandra Lubowiecka.

(p)

ROZOGI

Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono także w Rozogach.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pod wezwaniem. św. Marii Magdaleny. Po niej włodarze gminy i wierni udali się pod Pomnik Zmarłych i Poległych, składając kwiaty i zapalając znicze, po czym wszyscy chętni udali się do Gminnego Ośrodka Kultury na akademię. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego z Rozóg, którzy przygotowali występ, przedstawili m.in. rys historyczny walki rodaków o niepodległość oraz odśpiewali wiele pieśni patriotycznych.

- Nasi dziadowe, pradziadowie nie mieli okazji żyć w wolnej, niepodległej ojczyźnie, choć to oni nam ją wywalczyli. Żyjemy w wolnej Polsce, musimy to uszanować i dbać o to, żeby nie być zmuszonym przelewać krwi za nasz kraj – mówił wójt Józef Zapert, dziękując przy okazji organizatorom obchodów.

Występującej młodzieży wręczono na koniec słodkie upominki a ich nauczycielom okolicznościowe dyplomy.

AK

LIPOWIEC

Pokaz filmu animowanego przedstawiającego dzieje naszego kraju oraz spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów to główne punkty akademii poświęconej 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół w Lipowcu.

Uroczystość, w której oprócz uczniów szkoły uczestniczyli zaproszeni goście z zaprzyjaźnionej miejscowej jednostki wojskowej z jej dowódcą ppłk. Krzysztofem Lisem, rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie odbył się pokaz filmu animowanego przedstawiającego dzieje państwa polskiego, który z wielką uwagą obejrzały najmłodsze dzieci. Uczniowie przedstawili spektakl słowno – muzyczny przywołujący obrazy z przeszłości Polski, wydarzenia bezpośrednio skutkujące zrzuceniem przez nasz kraj jarzma niewoli.

Młodzież oddała hołd poległym, pomordowanym za wolność kraju. Pod wrażeniem akademii był dowódca batalionu z Lipowca Krzysztof Lis.

- Podobało mi się, że tak bardzo dużo dzieci uczestniczyło w przedstawieniu, oraz przystępność przekazu historycznego dla młodszych i starszych uczniów – dzielił się swoimi wrażeniami Krzysztof Lis.

(iz)