Mieszkaniec Szczytna, Roman Maciejewski po raz kolejny znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu literackiego. Tym razem jego twórczość doceniło jury V Mazowieckich Konfrontacji Poetyckich w Mławie.

Roman Maciejewski znalazł się w gronie dziesięciorga laureatów konkursu zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie oraz Miejski Dom Kultury w Mławie. W szranki stanęło w sumie 87 autorów z całego kraju. Nadesłali oni łącznie blisko 240 wierszy. W jury konkursu zasiedli m.in. prezes Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz oraz badacz literatury Andrzej Krzysztof Waśkiewicz. Tematyka utworów była dowolna. Mławskie konfrontacje poetyckie to nie tylko konkurs, ale także warsztaty literackie dla młodzieży oraz spotkania autorskie z pisarzami. Wyróżnienie otrzymane w Mławie to nie pierwszy laur w dorobku Romana Maciejewskiego. Ma on na swoim koncie wiele nagród w ogólnopolskich konkursach. Mieszkający w Szczytnie twórca pisze od czterdziestu lat. W 1978 roku został laureatem prestiżowej nagrody w konkursie im. Teofila Lenartowicza, przyznanej przez słynną pisarkę Hannę Krall.

- Bycie poetą to mój sposób na życie. Poezja ocaliła mnie w wielu trudnych momentach, kiedy sam musiałem dawać sobie radę, nie mając obok siebie nikogo bliskiego - mówi Roman Maciejewski.

Urodzony w Olecku, od piątego roku życia pozostający sierotą autor przez lata pracował jako instruktor w domu kultury w WSPol. Obecnie jest już na emeryturze. Zajmuje się domem i wychowywaniem najmłodszej, dziesięcioletniej córki Kai.

(ew)

2006.12.13