Rozpoczęcie zaplanowanych na ten rok inwestycji drogowych w Szczytnie zależy od... Urzędu Skarbowego.

Pierwsze owoce nowej ustawy podatkowej, negatywne dla samorządowej gospodarki, już się pojawiły. W piątek, 28 maja odbyły się przetargi na tegoroczne inwestycje drogowe, połączone z wymianą bądź budową uzbrojenia. Rzecz dotyczy m.in. takich ulic jak: Asnyka, Traugutta, Staszica czy Wyszyńskiego. Wyłaniano wykonawców takich zadań, ale... nie wyłoniono. Pomocy w rozstrzygnięciu przetargów ma udzielić Urząd Skarbowy.

- Powstały poważne niejasności w kwestii naliczania podatku VAT - wyjaśnia Krzysztof Mulson, inspektor w wydziale gospodarki miejskiej. - Zwróciliśmy się więc o interpretację do fachowców.

Problem wynika z wprowadzonego od początku maja nowego systemu naliczania podatku VAT za materiały budowlane. Dla przykładu: wartość 7% można uwzględnić w przypadku budowy wodociągu, którym będzie dostarczana woda do mieszkań. W innych przypadkach płacony jest podatek 22%.

- I nie wiadomo co zrobić, gdy planowany kolektor będzie dostarczał wodę także do firm czy lokali usługowych - dodaje inspektor.

Przetargi weszły więc w nowy dla nich stan oczekiwania, a wraz z nimi inwestycje, no i - oczywiście - mieszkańcy ulic, przeznaczonych do modernizacji.

(hab)

2004.06.16