Półwiecze szczycieńskiego MDK, zbiegłszy się z inną okrągłą rocznicą - 10-lecia zespołu "Mazury", stało się dobrą okazją do zaprezentowania dorobku tego i innych miejscowych zespołów śpiewaczych.

Od Płomieni do Mazurów

W minioną sobotę bohaterem emdekowskiej sali widowiskowej były jednak "Mazury".

- Istniejemy już 10 lat - mówi organizatorka i dobry duch zespołu Zofia Fuks-Nieścior.

- Najpierw były "Płomienie", które, rozpadłszy się w 1995 r. dały początek nam i "Okarynie".

Zespół "Mazury" tworzy 12 osób w różnym wieku, od "czterdziestki" do ponad "siedemdziesiątki". W repertuarze mają nie tylko miejscowy folklor, ale i piosenki biesiadne oraz pieśni patriotyczne. No i sporo koncertują, przez co znani są nie tylko w naszym mieście, ale także na terenie całego powiatu, a nawet jeszcze dalej, np. w Starym Polu (niedaleko Elbląga), gdzie występują praktycznie rok w rok. Organizują się sami, nie mając nad sobą jakiegokolwiek profesjonalnego opiekuna, choć korzystają z pomocy MDK-u (sala prób i niekiedy transport na większe odległości).

ZE STRONY WIDOWNI

Pani Zofia w czerwcu tego roku uległa poważnej kontuzji unieruchamiającej ją na dłuższy czas. Nawet gdy zaczęła już się poruszać o kulach, lekarz kategorycznie zabronił wchodzenia na scenę, więc jak tu czynić jakiekolwiek przygotowania do benefisu? Dlatego z kronikarskiego obowiązku dodajemy, że w tym czasie opiekę nad zespołem sprawowała Anna Lipka. Z kolei wskutek tego nieoczekiwanego splotu okoliczności pani Zofia po raz pierwszy od 10 lat miała okazję obserwować poczynania swojego zespołu z całkiem nowej perspektywy - nie od strony sceny, a widowni.

- To i owo trzeba będzie poprawić, ale ogólne wrażenie było miłe - powiedziała "Kurkowi" na zakończenie benefisu. No i nie tracąc ducha, obiecała, że podczas grudniowego koncertu pastorałek na pewno wystąpi na scenie.

PS.

Rośnie młode pokolenie. Od października 2003 r. działa dziecięca grupa "Okarynka". Tworzą ją uczniowie najmłodszych klas Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Szczytnie. Pieczę nad "Okarynkami" sprawuje wychowawczyni - mgr Maria Rasińska, zaś kierownikiem muzycznym jest Kazimierz Danowski. Występ dziecięcego zespołu w trakcie mazurowego benefisu przypadł "Kurkowi" do gustu.

Marek J. Plitt

2005.11.02