Zalegają piwnice, garaże, śmietniki, leżą w lasach, zabierając przestrzeń, szpecąc krajobraz i szkodząc środowisku. Elektrośmieci, bo o nich mowa, zamiast składować w nieskończoność lub wyrzucać, można po prostu oddać do utylizacji. W bieżącym tygodniu w Szczytnie i okolicznych wioskach odbywa się zbiórka zbędnego sprzętu gospodarstwa domowego

Oddaj elektrośmieci

Niepotrzebne, popsute telewizory, komputery czy mniejsze urządzenia elektryczne i elektroniczne to dla wielu osób na co dzień problem. W jego rozwiązaniu może pomóc trwająca ogólnopolska akcja „Zadbaj o środowisko razem z nami”. W przedsięwzięciu po raz pierwszy bierze udział szczycieńskie Gimnazjum nr 2. Do najbliższego piątku można przynosić do szkoły rozmaite elektrośmieci. Tym, którzy chcieliby oddać sprzęt wielkogabarytowy, placówka po zgłoszeniu telefonicznym (89 624 21 72) zapewnia transport. W sobotę 26 maja, na zakończenie akcji w Szczytnie, w godz. 10.00 – 14.00 odbędzie się zbiórka na przyszkolnym parkingu na ulicy Lanca. Stanie na nim kilkunastotonowy wóz, który zabierze niepotrzebne urządzenia.

- Sprzęt mogą przywozić do nas także firmy – zachęcają koordynatorki akcji w „dwójce”, Urszula Jankowska i Jolanta Głowacka. Ciekawostką jest fakt, że akcja objęła swoim zasięgiem także niektóre wioski w pobliżu Szczytna, m.in. Lemany, Romany, Zielonkę, Rudkę, Sędańsk czy Stare Kiejkuty. Tam koordynacją zajęli się sołtysi.

- Wszyscy chętnie odpowiedzieli na nasz apel i obiecali włączyć się do pomocy – tłumaczą Urszula Jankowska i Jolanta Głowacka. Elektrośmieciowóz zawita do wiosek w sobotę.

Zbiórkę sprzętu zalegającego w gospodarstwach domowych organizuje także – już po raz trzeci – Gimnazjum nr 1. Tam również w sobotę będzie można dostarczyć elektrośmieci.

(orz)