Ruszają spotkania autorskie „Tajemnicy generała Samsonowa”, w trakcie których będzie można nabyć tę książkę Sławomira Ambroziaka. Jej oficjalna premiera, z udziałem gości z Ukrainy, odbędzie się już w najbliższą sobotę w szczycieńskim muzeum.

Odkryją tajemnice Samsonowa
Autor książki „Tajemnica generała Samsonowa” Sławomir Ambroziak przy słynnym pomniku ustawionym w miejscu pochówku rosyjskiego dowódcy na terenie Leśnictwa Karolinka koło Wielbarka

„Tajemnica generała Samsonowa” to książka autorstwa Sławomira Ambroziaka. Jej twórca, z niemal detektywistycznym zacięciem, wyjaśnia niejasności i kontrowersje związane z ostatnimi chwilami życia rosyjskiego dowódcy w bitwie pod Tannenbergiem. Zabiera też czytelników w podróż po współczesnej Ukrainie, gdzie szuka śladów urodzonego tam i pochowanego generała. Opisuje również wysiłki wdowy po Samsonowie, które doprowadziły do odnalezienia miejsca pochówku jej męża oraz jego ekshumacji. Właśnie rusza cykl spotkań promujących książkę. Pierwsze z nich odbędzie się już w najbliższą sobotę o godz. 17.00 w Muzeum Mazurskim w Szczytnie. Udział potwierdzili już goście specjalni z Ukrainy, pochodzący z rodzinnych stron generała Samsonowa i również w jakiejś mierze będący bohaterami książki: Konstantin Szlachowoj, wnuczek sąsiadów generała Samsonowa i emerytowany pracownik naukowy Muzeum Krajoznawczego w Kropywnyckim (dawny Jelizawietgrad), a także Walerij Mijatowicz, pisarz i dziennikarz z Kropywnyckiego. W trakcie spotkań pokazywany będzie także film pracownika muzeum Mariusza Nowaka, zmontowany z nagrań powstałych w trakcie wyprawy na Ukrainę razem z autorem książki, pokazujący między innymi jak obecnie wygląda grób i dawny dwór generała Samsonowa na Ukrainie. Patronat nad książką objął „Kurek Mazurski”.

Harmonogram spotkań:

26.06.2021 (sobota) - godz. 17.00 - premiera książki, Muzeum Mazurskie w Szczytnie

27.06.2021 (niedziela) - godz. 12.00 Muzeum Budownictwa Ludowego - Skansen w Olsztynku

28.06.2021 (poniedziałek) - godz. 17.00 Muzeum Pogranicza w Działdowie

29.06.2021 (wtorek) - godz. 11.00 Instytut Północny w Olsztynie

29.06.2021 (wtorek) - godz. 18.00 Zamek w Nidzicy, Sala Nidzickiego Ośrodka Kultury

30.06.2021 (środa) - godz. 17.00 Kościół ewangelicki w Wielbarku

01.07.2021 (czwartek) - godz. 18.00 Gminna Biblioteka Publiczna w Jedwabnie, Sala Kinowa GOK

(kee)