Chata Mazurska włączyła się w tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W zabytkowym obiekcie zarówno dorośli, jak i dzieci, odkrywali piękno i bogactwo mazurskiej kultury.

Odkrywali kulturę Mazur
W tym roku w spotkaniu z mazurską kulturą uczestniczyli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6

Już od trzydziestu lat w całej Europie - zawsze we wrześniu - organizowane są Europejskie Dni Dziedzictwa. Ten cykliczny projekt – kulturalny, społeczny i edukacyjny, zapoczątkowany w 1985 roku w Granadzie, a ostatecznie ustanowiony w 1991 r. przez Radę Europy, otwiera zwiedzającym bezpłatnie drzwi wielu zabytków – nawet tych nie zawsze dostępnych.

Hasło przewodnie jubileuszowych EDD brzmiało „POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM”, zaś obchody trwały między 10 -18 września.

Główny koordynator obchodów EDD w Polsce - Narodowy Instytut Dziedzictwa pozostawił organizatorom swobodę w interpretacji tematu. Chata Mazurska przygotowała spotkania dla dorosłych i dla dzieci. Były one okazją do prezentacji kultury ludowej - mazurskich legend, bajek, zwyczajów, architektury, a także historii tej ziemi.

Każda grupa zwiedzających miała inne zadanie do wykonania.

Uczestnicy IV Pleneru Malarskiego – przybyli z różnych zakątków Polski, musieli napisać list do byłych gospodarzy Chaty, dzieląc się swoimi wrażeniami z pobytu w niej.

Uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 6, szkicowali zabytkowe przedmioty z Chaty. Czwartoklasiści – wojenni uchodźcy z Ukrainy, poznali mazurską bajkę i w swoim języku napiszą o wrażeniach wyniesionych z Chaty. Uczniowie z klasy szóstej tejże szkoły, po obejrzeniu wnętrz zabytkowego obiektu i prezentacji bajki, na przygotowanych karnetach rozwijali myśl: „Chata Mazurska w Szczytnie to:...”

Z pewnym opóźnieniem, ze względów organizacyjnych, pojawią się także przedszkolaki, dla których Chata odsłoni swoje skarby i zagra przedstawienie lalkowe o mazurskim grajku i diable.

(ab)