Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, sztandarowy projekt samorządu województwa i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, już działa. W pierwszy weekend po otwarciu odwiedziło go ponad 1,5 tys. gości. Oferta edukacyjna jest gotowa, a lokalni przewodnicy turystyczni szlifują oprowadzanie wycieczek. – To jednak nie koniec inwestycji w obiekty kulturalne w regionie – zapewnia marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Warmia i Mazury są głodne kultury – dodaje, prezentując inwestycje za ponad 160 mln zł.

Ofensywa kultury z Grunwaldem na czeleGrunwald to marka rozpoznawalna nie tylko w naszym regionie, czy w Polsce, ale na całym świecie. Z myślą o turystach, miłośnikach historii, uczniach, nauczycielach i naukowcach oddano do użytku nowoczesny budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. 15 lipca 1410 roku Pola Grunwaldzkie były świadkiem zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad armią krzyżacką, które uczyniło Królestwo Polskie mocarstwem i stało się spoiwem pierwszej unii w Europie. Zwycięstwo w jednej z największych bitew w Europie stało się symbolem chwały naszego oręża, które przez wieki przepełniał dumą i krzepił serca Polaków. Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, organizowana co roku w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich, to jedno z najważniejszych i najliczniejszych wydarzeń odbywających się na Warmii, Mazurach i Powiślu. Co roku przyciąga kilkudziesięciotysięczne rzesze widzów.

– Mam do tego miejsca stosunek szczególny i bardzo się cieszę, że teraz będziemy mogli zapraszać tu gości przez cały rok – mówi marszałek Brzezin. – Jednak nie o sentymenty tu przecież chodzi! Dziś, w tak podzielonym świecie, Grunwald pokazuje, jak wielką wartością jest przyjaźń między narodami oraz jak wiele można dokonać, gdy połączy się siły. W obliczu wojny w Ukrainie nabiera to szczególnego wymiaru. Jestem przekonany, że Grunwald wraz z nowym muzeum pozostanie na kolejne długie lata wspaniałą lekcją patriotyzmu dla nas wszystkich, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Będzie miejscem budzącym obywatelskie postawy, kształtującym charaktery, napawającym każdego z nas poczuciem dumy. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji Pola Grunwaldzkie zaistnieją nie tylko jako miejsce bitewnych zmagań, ale i jako wspólne, europejskie dziedzictwo, miejsce spotkań Europejczyków zainteresowanych swą kulturą i tradycjami.

Wartość tej inwestycji to blisko 50 mln zł, z czego ponad 27,5 mln zł zabezpieczył marszałek w budżecie województwa, 15 mln zł pochodziło z funduszy europejskich, a ponad 6 mln z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie niespodziewane wzrosty kosztów inwestycyjnych odpowiedzialnie wziął na siebie samorząd województwa, zdeterminowany, aby inwestycję oddać do użytku zwiedzającym, od samego początku niezwykle licznym.

– Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to przedsięwzięcie, które kosztowało nas bardzo dużo pracy i stresu, jednak patrząc na efekt końcowy, nie mam wątpliwości, że było warto – podkreśla Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa. – To miejsce robi zrobiło wielkie wrażenie na wszystkich gościach, których zaprosiliśmy na jego otwarcie. Jestem przekonana, że takie samo wrażenie zrobi na uczniach i nauczycielach, którzy będą mogli prawie dotknąć historii. Zachęcam wszystkich mieszkańców naszego regionu do odwiedzania naszych muzeów, bo obcowanie z trudną, ale niezwykle ciekawą historią naszego regionu jest drogą do poznania naszych korzeni i kształtowania naszej świadomości.

Warto dodać, że dużym powodzeniem cieszy się także niedawno otwarta Aula im. Anny Wasilewskiej przy ul. Kościńskiego w Olsztynie. Dawno nieużywana przestrzeń stała się nowoczesną, wielofunkcyjną salą widowiskową, a remont pochłonął blisko 20 mln zł. Wielki remont przeszło także Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Obiekt został znacząco rozbudowany, a wartość tej inwestycji to ponad 25 mln zł. Nakładem samorządu województwa modernizacje przeszły także Centrum Polsko-Francuskiego Cótes d’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie (2,7 mln zł), Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie (3 mln zł) i zabytkowy wiatrak „holender” ze wsi Dobrocin, który stanął w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku (1,5 mln zł). Prace remontowe trwają zaś w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu (16 mln zł), w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (9 mln zł), na zamku w Lidzbarku Warmińskim (18 mln zł) i w pałacu Dohnów w siedzibie J.G. Herdera w Morągu.

– Samorząd województwa zaplanował aż 12 projektów infrastrukturalnych w instytucjach kultury, dla których jest organem prowadzącym o łącznej wartości ponad 163 mln zł – podsumowuje marszałek Brzezin.

– Mimo niesprzyjającej koniunktury czujemy się odpowiedzialni za nasze dziedzictwo kulturowe, inwestujemy w jego ochronę i rozwój oferty kulturalnej. Tak się zachowuje odpowiedzialny gospodarz województwa i racjonalny ambasador kultury. Robimy to z myślą o mieszkańcach naszego regionu, odwiedzających nas licznie gościach i pokoleniach, które nastaną tu po nas.