Prawie trzydzieścioro młodych znawców tematyki pożarniczej wzięło udział w konkursie sprawdzającym ich wiedzę. Choć dziedzina wydaje się typowo męska, to w szranki stanęło też wiele dziewcząt, które okazały się nie gorsze od swoich kolegów.

Ogniowi eksperci

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom" ma już długą tradycję i cieszy się dość dużą popularnością wśród uczniów. Nie inaczej jest też w naszym powiecie. W poniedziałek 2 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 odbyły się powiatowe eliminacje konkursu. Udział w nich wzięli zwycięzcy zmagań na szczeblach gminnych. W sumie swoją wiedzę sprawdzało 29 uczniów. Młodzi pasjonaci pożarnictwa byli podzieleni na trzy grupy wiekowe - szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Najpierw musieli rozwiązać test składający się z trzydziestu pytań dotyczących szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej. Trzech najlepszych uczestników z poszczególnych grup awansowało do części ustnej. Zdaniem członka jury i autora konkursowych pytań, st. kpt. Jacka Matejki z KP PSP w Szczytnie, najwyższy poziom reprezentowali w tym roku gimnazjaliści.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w tej z pozoru typowo męskiej dziedzinie świetnie czują się także dziewczęta, osiągając bardzo dobre wyniki. Dwa lata temu reprezentantka gminy Pasym, Aleksandra Kęsik wywalczyła nawet wicemistrzostwo Polski. Solidne przygotowanie do konkursu wymaga ciężkiej pracy.

- Przyswojenie potrzebnej wiedzy zajmuje dużo czasu. Osoby, które zwyciężają na ogół nie są nowicjuszami i w turnieju biorą udział od kilku lat - podkreśla Jacek Matejko.

W kategorii szkół podstawowych triumfował Kamil Mydło z SP w Gromie, drugie miejsce zajął Sebastian Bazydło z SP w Olszynach, a trzeci był Łukasz Borkowski z SP w Tylkowie. Spośród grona gimnazjalistów najlepsza okazała się Marta Gąska z gimnazjum w Świętajnie. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Kęsik z Gimnazjum w Pasymiu, a trzecie Mateusz Redynk z gimnazjum w Wielbarku. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna była Magdalena Redynk z ZS nr 3. Tuż za nią uplasowali się Józef Gąska z tej samej szkoły i Justyna Żarnoch z ZS w Rozogach. Zwycięzcy poszczególnych grup będą reprezentować nasz powiat 12 maja w Olsztynie na eliminacjach wojewódzkich. Laureaci zmagań powiatowych otrzymali książki ufundowane przez Nadleśnictwo Szczytno oraz nagrody rzeczowe od starostwa.

(łuk)

2007.04.11