Prawie trzydzieścioro polskich dzieci mieszkających na Litwie przyjechało do Szczytna, by tu realizować swoje twórcze pasje, a przy okazji lepiej poznać nasz powiat. Wizyta młodych Polaków z Kresów to efekt projektu realizowanego wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej oraz starostwo.

Ojczyzna bliższa przez sztukę

WSPÓLNY PROJEKT

Uczniowie polskich szkół z Rejonu Wileńskiego oraz Landwarowa gościli w naszym powiecie od 2 do 8 grudnia. Ich pobyt odbył się w ramach projektu realizowanego wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej oraz starostwo. Środki na przedsięwzięcie pochodziły w całości z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W sumie warsztaty pod nazwą „Poznaj swój ojczysty kraj” kosztowały blisko 25 tysięcy złotych. Czas pobytu w Szczytnie i okolicach młodzi Polacy spędzili bardzo pracowicie. Na początku zostali podzieleni na trzy grupy, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami artystycznymi. Każda z nich brała udział w innych warsztatach - pasjonaci fotografowania w fotograficznych, miłośnicy malowania i rysowania w plastycznych, amatorzy tańca w choreograficznych. Goście z Litwy doskonalili swoje umiejętności pod okiem szczycieńskich instruktorów - Arkadiusza Dziczka, Grażyny Dziugieł oraz Andrzeja Materny. Podczas pobytu nie zabrakło również okazji do poznawania naszego powiatu. Uczestnicy projektu zwiedzali nie tylko Szczytno, ale wybrali się na wycieczki do Pasymia, Klonu, Sąpłat i Spychowa. Dzieci brały też udział w zajęciach przybliżających im historię naszego regionu prowadzonych przez Janinę Surgał oraz Krystynę Gełdon z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej.

WERNISAŻ I MIKOŁAJKI

Efekty warsztatów fotograficznych i plastycznych można było oglądać w środę 5 grudnia w galerii FotoArkady w Miejskim Domu Kultury. Dzieci z Litwy zaprezentowały zdjęcia wykonane w odwiedzanych miejscowościach oraz obrazy, na których uwieczniły głównie swoje rodzinne strony. Podczas wernisażu uczestnicy projektu otrzymali z rąk starosty Jarosława Matłacha specjalne dyplomy oraz prezenty w postaci najnowszej monografii powiatu szczycieńskiego. Następnego dnia goście z Litwy wcielili się w role Świętych Mikołajów i udali z wizytą do szczycieńskich przedszkoli. Tam rozdawali milusińskim mikołajkowe upominki, a grupa uczestnicząca w warsztatch choreograficznych zaprezentowała specjalnie przygotowany na tę okazję program.

- Celem projektu było pokazanie młodym Polakom mieszkającym na Litwie ich ojczystego kraju poprzez wykorzystanie ich talentów artystycznych - mówi Agata Popielarz-Dzielińska ze szczycieńskiego starostwa. O tym, że zamysł ten udało się zrealizować, świadczy duże zaangażowanie, z jakim młodzi Polacy uczestniczyli we wszystkich zajęciach.

- Dzieci były bardzo zadowolone z warsztatów. Nie mogły się doczekać spotkań ze swoimi instruktorami, a po powrocie z zajęć z wielkim przejęciem o nich opowiadały - relacjonuje Irena Wiśniewska, jedna z trzech opiekunek zajmujących się uczestnikami projektu.

GOŚCINNE SZCZYTNO

Na młodych Polakach, którzy wcześniej mieli już okazję gościć w innych miejscowościach w Polsce, pobyt w Szczytnie wywarł duże wrażenie.

- Nigdzie nie było aż tak gościnnie jak tu - mówi Marzena Dowgiało z Mickun w Rejonie Wileńskim. - Wcześniej nie miałam możliwości brania udziału w warsztatach artystycznych. Szkoda, że mogłam chodzić tylko na jedne, bo najchętniej uczestniczyłabym we wszystkich trzech - zwierza się dziewczynka.

(łuk)/Fot.E. Kułakowska