W najbliższą sobotę i niedzielę w kościołach ewangelickich Pasymia oraz Dźwierzut odbędą się kolejne koncerty w ramach letniego cyklu.

Organy i skrzypce w roli głównej
Dr Mateusz Rzewuski

W sobotę (31 lipca) w kościele ewangelickim w Pasymiu wystąpi dr Mateusz Rzewuski, organista, doktor sztuk muzycznych. Należy do najaktywniejszych koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył uczelnie muzyczne w czterech krajach: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, Musikhochschule w Lubece w Niemczech, Konserwatorium Regionalne w Paryżu oraz Scholę Cantorum w Bazylei w Szwajcarii. Uczestnik wielu festiwali międzynarodowych w 21 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i Rosji. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy, a także ministra nauki i ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W niedzielę (1 sierpnia) w kościele ewangelickim w Dźwierzutach będzie można posłuchać koncertu prof. dr. hab. Romana Peruckiego (organy) i Marii Peruckiej (skrzypce). Roman Perucki od 1997 r. jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Pełni funkcję dyrektora naczelnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Organizator festiwali i cykli koncertów. Sam występował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame w Paryżu. Jest I organistą Archikatedry Oliwskiej.

Prof. Roman Perucki z żoną Marią

Podczas niedzielnego koncertu profesor wystąpi wraz z małżonką Marią, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec. Obecnie jest ona członkiem kwartetu skrzypiec 4PM, z którym koncertuje w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce, Francji, Belgii, Szwecji, Niemczech, Finlandii i Norwegii.

Oba koncerty rozpoczną się o godz. 18.00. Wstęp na nie jest wolny.

(j)