W minionym tygodniu po raz kolejny dali o sobie znać oszuści internetowi. Wskutek ich działań troje mieszkańców powiatu szczycieńskiego straciło łącznie ponad 30 tys. złotych.

Z 22-letnią mieszkanką Szczytna skontaktował się telefonicznie mężczyzna, który obiecał jej duży i łatwy zysk na rynku kryptowalut. Jedyne, co musiała zrobić, to wysłać swoje oszczędności na wskazane przez rozmówcę konto bankowe. Idąc za wskazówkami oszusta, młoda kobieta straciła prawie 2 tys. złotych. Podobnie było w przypadku 32-letniego mieszkańca gminy Dźwierzuty. Z nim również telefonicznie skontaktował się nieznajomy z obcobrzmiącym akcentem. Poinformował, że na platformie, na której 32-latek zakupił akcje, uzbierała się duża suma pieniędzy. Tłumaczył, że chce mu przelać całą sumę, jednak potrzebuje jego danych oraz zdjęcia dowodu osobistego. Dodatkowo polecił mężczyźnie zainstalowanie aplikacji AnyDesk. Mieszkaniec gminy Dźwierzuty zastosował się wskazówek, w wyniku czego z jego konta zniknęło ponad 20 tys. złotych.

Policjanci wyjaśniają również sprawę oszustwa na jednym z portali sprzedażowych. 44-letnia mieszkanka gminy Jedwabno wstawiła tam ogłoszenie dotyczące sprzedaży książek. Tego samego dnia otrzymała informację, że zamówienie zostało opłacone. Kobieta musiała jednak wypełnić formularz, by otrzymać pieniądze. Nieświadoma zagrożenia, podała swoje dane, które wykorzystali oszuści. 44-latka straciła ponad 10 tys. złotych.

Mundurowi po raz kolejny apelują, aby pod żadnym pozorem nie instalować proponowanych przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach, nie otwierać podesłanych nam linków i nie przekazywać obcym osobom danych osobowych i bankowych.