We wtorek 9 stycznia w wieku 87 lat zmarł wieloletni nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie Mikołaj Kozaczuk.

Otaczał uczniów ojcowską troską
W 2016 r. Bronisława i Mikołaj Kozaczukowie świętowali Diamentowe Gody

Mikołaj Kozaczuk był nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń szczycieńskiej młodzieży. Przez lata pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie. Na początku swojej drogi zawodowej kierował szkołą w Pasymiu. Z czasów nauki w ZS nr 1 pamięta go doskonale sekretarz powiatu Stefan Januszczyk. - Mnie akurat nie uczył, ale z rozmów z kolegami będącymi jego wychowankami wiem, że darzyli go wielką sympatią. Miał nie tylko charyzmę, ale i duży dystans do siebie – mówi sekretarz. Na dowód tego wspomina, jak jeden z uczniów narysował jego karykaturę. - Bardzo mu się ona spodobała, bo jej autor doskonale uchwycił charakterystyczne cechy pana Mikołaja – opowiada Stefan Januszczyk. Sam zapamiętał go jako ciepłego w kontakcie i serdecznego przyjaciela młodzieży. - Otaczał swoich uczniów ojcowską troską. Jak było trzeba, to zganił, jak trzeba - pochwalił.
Żoną Mikołaja Kozaczuka była nieżyjąca już Bronisława, wieloletnia nauczycielka języka polskiego w szczycieńskim ogólniaku. W 2016 r. państwo Kozaczukowie świętowali 60-lecie zawarcia związku małżeńskiego.

(kee)