Większość z nich przyszła na świat już po śmierci Jana Pawła II. Mogą jednak poznawać jego spuściznę i twórczość jemu poświęconą. Uczniowie z terenu gminy Dźwierzuty spotkali się w GOK, aby stanąć do konkursu recytatorskiego „Jan Paweł II – pamiętamy”.

Pamiętają o Papieżu Polaku
W przeglądzie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół działających na terenie gminy Dźwierzuty

Od śmierci Jana Pawła II minęło już 12 lat. Wciąż pozostaje jednak bardzo mocno obecny w świadomości wielu z nas. – Rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Kościoła katolickiego, to doskonały moment, aby tego niezwykłego Polaka odkrywać na nowo – mówi Ewa Dolińska-Baczewska, dyrektor GOK. – Dlatego zaprosiliśmy szkoły z terenu gminy do konkursu recytatorskiego. Bardzo nas cieszy, że wszystkie odpowiedziały pozytywnie i mieliśmy uczestników z każdej z pięciu działających na terenie gminy szkół.

Uczestnicy mieli do przygotowania jeden utwór. Mógł wyjść spod pióra Jana Pawła II, albo być jemu poświęcony. Po przejściu eliminacji szkolnych, 16 października, uczniowie zjawili się w dźwierzuckim domu kultury. Tu prezentowali swoje umiejętności recytatorskie na szerszym forum. W przeglądzie wzięło udział 13 uczestników. W kategorii klasy podstawowe 1-3 zwyciężyła Dominika Prościńska ze SP w Linowie. Wśród uczniów klas 4-7 jury najwyżej oceniło występ Jakuba Sulewskiego z ZSP w Dźwierzutach. W najstarszej kategorii, gimnazjalistów, zwyciężyła Zuzanna Suchecka z Publicznego Gimnazjum im. Krzysztofa Klenczona w Dźwierzutach. Zwycięzcy otrzymali nagrody o tematyce religijnej i papieskiej. Konkurs patronatem honorowym objęła wójt Marianna Szydlik, która ufundowała wszystkim uczestnikom i przygotowującym ich nauczycielom pamiątkowe medale z podobizną Jana Pawła II. – Mamy nadzieję, że konkurs na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń w naszej gminie i w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej – mówi Ewa Dolińska-Baczewska.

(rd)