Za kilkanaście dni minie 6. rocznica śmierci Jana Pawła II. W tym roku obchody rocznicowe będą miały wyjątkową oprawę. Wszyscy, którzy zechcą uczcić pamięć Jana Pawła II, mogą wziąć udział w „Papieskim Marszu Pamięci”. Odbędzie się on 2 kwietnia nad jeziorem małym.

Papieski Marsz Pamięci

Pomysłodawcami uroczystości są Krzysztof Wilczek oraz państwo Maciej i Beata Kusiorowie, którzy o współpracę przy zorganizowaniu całego przedsięwzięcia poprosili proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie ks. Andrzeja Preussa.

- To szczególny czas. Po raz ostatni będziemy wspominać Ojca Świętego jeszcze jako sługę bożego, bo już za chwilę będziemy mówić o nim jako o błogosławionym - mówi proboszcz.

Uroczystość rozpocznie się od mszy świętej w kościele WNMP o godzinie 19.00. Następnie uczestnicy przejdą na niewielki placyk w okolicach hali sportowej ZS nr 1, tuż przy schodach prowadzących z ulicy Konopnickiej nad jezioro małe. Stamtąd wyruszą powolnym marszem dookoła miejskiego akwenu. W czasie jego trwania usłyszymy archiwalne wypowiedzi Jana Pawła II, przygotowane i ułożone w taki sposób, aby przypomniały całą historię pontyfikatu. Poza tym, o ile pozwoli na to pogoda, planowane jest zorganizowanie odpowiedniej oprawy wizualnej całej uroczystości. Jeśli tylko lód rozpuści się na czas, po tafli jeziora małego przepłynie kilka kajaków ciągnących za sobą specjalną barkę, na której umieszczony zostanie podświetlony pusty fotel papieski. Tuż za nim puszczane będą na wodę palące się lampiony.

- Pusty fotel ma symbolizować brak Ojca Świętego, a świecące na wodzie znaki będą wskazywać na to, że coś po sobie pozostawił.

Czynione są starania, aby na czas trwania uroczystości wypożyczyć tron, na którym zasiadał w Olsztynie Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku. Rozmowy na ten temat już się toczą. Jednak ze względu na dużą wartość historyczną przedmiotu niełatwo otrzymać zgodę na jego wypożyczenie.

W czasie trwania uroczystości zostaną również wypuszczone w powietrze palące się lampiony. Na końcu marszu wszyscy biorący w nim udział będą mogli liczyć na słodki poczęstunek w postaci papieskich kremówek, przygotowanych przez jedną ze szczycieńskich piekarni. Około godziny 21.00 uczestnicy udadzą się pod pomnik Jana Pawła II znajdujący się przy kościele WNMP. Tam zostaną zapalone znicze i oddany hołd pamięci wielkiego Polaka.

Łukasz Łogmin/fot. archiwum