Szczytno ma nowego partnera - miasto Batočina w Serbii. Stosowne porozumienie podpisali burmistrz serbskiego miasta i wiceburmistrz Szczytna.

Partner z Serbii
Porozumienie o partnerstwie podpisali burmistrz Batočiny Zdravko Mladenowić oraz wiceburmistrz Szczytna Ilona Bańkowska

Batočina to miejscowość w Serbii, w okręgu szumadijskim. Słynie z pięknych widoków oraz dobrego, zdrowego jedzenia. Porozumienie o partnerstwie podpisali burmistrz Gminy Batočina Zdravko Mladenović oraz wiceburmistrz Szczytna Ilona Bańkowska. Na jego mocy Szczytno i Batočina nawiązały współpracę w następujących obszarach: kultury (wzajemne poznawanie kultur i stylu życia), gospodarki (działania na rzecz nawiązania współpracy gospodarczej), edukacji (wymiana studentów i uczniów), turystyki (promocja potencjału turystycznego), sportu (udział sportowców na zawodach i wydarzeniach sportowych), wymiany i opracowania projektów, jak również we wszystkich innych obszarach, w których uznają wspólny interes.

Przypomnijmy, że miastami partnerskimi Szczytna są: Żywiec, Herten w Niemczech i Soleczniki na Litwie.

Plany związane z zawarciem porozumienia z serbskim miastem krytykowała niedawno radna Anna Rybińska. Jej zdaniem będzie ono służyło jedynie przedstawicielom władz, a nie mieszkańcom. Wiceburmistrz Bańkowska przekonywała ją wówczas, że dzięki partnerstwu Szczytno zyska możliwość ubiegania się o dodatkowe fundusze unijne.

(um), (kee)