Już w najbliższą niedzielę po raz piętnasty zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do największej w kraju akcji charytatywnej włącza się również nasz powiat. W tym roku po raz pierwszy w finale uczestniczy Pasym.

Pasymska mobilizacja

PASYM

W niedzielę 14 stycznia odbędzie się XV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak przed rokiem, środki uzyskane podczas największej ogólnopolskiej zbiórki zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz zakup sprzętu medycznego dla oddziałów dziecięcej chirurgii urazowej. Do akcji zainicjowanej przez Jurka Owsiaka włącza się także nasz powiat. Po raz pierwszy orkiestra zagra wreszcie w Pasymiu. Do tej pory w drugim mieście powiatu nie organizowano żadnych imprez w ramach styczniowej zbiórki, co budziło zdziwienie wśród niektórych mieszkańców. W tym roku będzie jednak inaczej i na wszystkich, którzy zechcą wesprzeć szczytną ideę, czeka mnóstwo atrakcji. Głównym organizatorem pasymskiego finału jest miejscowa OSP. Z inicjatywy jej naczelnika, Romualda Małkiewicza pod koniec minionego roku powstał komitet organizacyjny orkiestrowego finału. Współorganizatorami akcji są pasymskie szkoły, MOKiS, Rada Miejska i Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych SOS Pierwsze Pięć Minut.

- Od dawna w Pasymiu mówiło się, że trzeba wreszcie coś zrobić, ale na tym się kończyło. Postanowiliśmy to zmienić - mówi Romuald Małkiewicz.

SPORTOWO I ARTYSTYCZNIE

Pasymski finał rozpocznie się w niedzielne południe. Po mszy w kościele katolickim wystąpi chór "Lira". Wcześniej, od godziny 8.00 do 12.00 wolontariusze będą kwestować w Gromie. Zbiórka w Pasymiu zacznie się około 12.15. Wszystkie imprezy towarzyszące akcji odbędą się w miejscowym gimnazjum. Od 14.00 przewidziano instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Każdy chętny będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności na dwóch fantomach wypożyczonych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. Na amatorów słodkości czeka kiermasz wyrobów cukierniczych. Zaplanowano również licytację darów od sponsorów. Podczas pasymskiego finału nie zabraknie też emocji sportowych. W hali gimnazjum o godzinie 14.00 w meczu siatkówki zmierzą się reprezentacje KP PSP w Szczytnie i Kalwy Pasym, a w piłkę nożną zagrają drużyny Błękitnych i ekipa samorządowców. Od 16.00 do 19.00 trwać będzie część artystyczna. Wystąpią w niej m.in. uczniowie szkół z terenu gminy, zespoły działające przy MOKiS, Echo Pasymia, Kuzyni Neptuna i SNEIP. Nad bezpiecznym przebiegiem pasymskiego finału WOŚP czuwać będą miejscowi strażacy z OSP.

WIELBARK

Orkiestra zagra również w Wielbarku. Akcję zorganizował działający przy Gminnym Ośrodku Kultury sztab "Sie ma". Zbiórki pieniędzy będą prowadzone już od piątku 12 stycznia w szkołach na terenie gminy oraz w wielbarskim przedszkolu. W sobotę o 19.00 dorośli mieszkańcy spotkają się w sali GOK-u na balu karnawałowym. Dochód ze sprzedaży biletów wstępu zasili konto Fundacji WOŚP. W niedzielę od 14.00 swój bal będą mieli najmłodsi. Podczas obu tych imprez przewidziano aukcje na rzecz orkiestry. Na wieczór zaplanowano dyskotekę dla młodzieży. Od 7.30 do 18.30 na ulicach Wielbarka potrwa kwesta. Pieniądze zbierać będzie piętnastu wolontariuszy.

- Co roku nasz program cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców, więc niewiele w nim zmieniamy - mówi szefowa wielbarskiego sztabu WOŚP Anna Musiał.

Podczas ubiegłorocznego finału zebrano w Wielbarku blisko 6 tys. złotych.

DŹWIERZUTY

Imprezy towarzyszące zbiórkom pieniędzy zaplanowano także w Dźwierzutach. Już o 9.00 rozpocznie się tu kwesta uliczna. W pracowni komputerowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji od 9.00 do 14.00 dzieci i młodzież wezmą udział w konkursie na plakat "XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Dźwierzuty 2008". W hali sportowej gimnazjum rozegrany zostanie halowy turniej piłkarski. O 16.00 w kościele Trójcy Przenajświętszej odbędzie się koncert noworoczny pt. "Betlejem jest blisko" z udziałem dźwierzuckich gimnazjalistów. Od 18.00 do 20.30 dzieci i młodzież będą się bawić na dyskotece w ośrodku kultury.

SZCZYTNO

W Szczytnie finał rozpocznie się już w sobotę. Wieczorem na scenie MDK zagrają szczycieńskie zespoły rockowe. W niedzielę na ulice miasta wyruszy 70 wolontariuszy, którzy będą prowadzić zbiórkę pieniędzy. Po południu w domu kultury odbędzie się koncert z udziałem m.in. zespołu Mazury i Okaryna. W trakcie jego trwania przeprowadzone zostaną licytacje pamiątek i gadżetów podarowanych przez sponsorów.

Orkiestrowe granie nie ominie też Świętajna. Żadnych imprez nie przewidziano natomiast w Jedwabnie i Rozogach.

- Brakuje nam i środków, i chętnych - przyznaje szefowa rozoskiego GOK-u Hanna Łukowska.

(łuk)

2007.01.10