Od początku sierpnia w Pasymiu odbywał się cykl wydarzeń związanych z projektem „Pasymskie zaułki tradycji i kultury”. W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy, w tym także ci najmłodsi, mieli okazję uczestniczyć w koncertach, spektaklach i warsztatach oraz wspólnym muzykowaniu.

Pasymskie zaułki pełne muzyki
Podczas warsztatów dzieci same wykonały swoje instrumenty, a potem grały na nich pod kierunkiem Vargi Merse w Węgier

Organizatorem cyklu wydarzeń było Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Od 4 do 11 sierpnia w ramach projektu „Pasymskie zaułki tradycji i kultury” przygotowano szereg imprez muzyczno – teatralnych. Mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Pasym mogli uczestniczyć m.in. w wiejsko – miejskim muzykowaniu w malowniczych zakątkach miasta oraz obejrzeć spektakle teatralne „Rarytas” i „Opowieści starego ula”. Była też potańcówka z nauką tańców ludowych oraz warsztaty tańców i zabaw tradycyjnych dla dzieci i dorosłych. Sporo frajdy mieli najmłodsi, bo z myślą o nich przygotowano wiele ciekawych, pobudzających kreatywność zajęć. Były to warsztaty scenograficzne oraz muzyczne. Podczas tych ostatnich uczestnicy mieli za zadanie wykonać samodzielnie instrumenty z przedmiotów codziennego użytku – perkusje z wiaderek i puszek po farbach, flety z bambusa i wiele innych. Następnie dzieci grały na nich pod kierunkiem prowadzących – Igi Wasilewskiej i Vargi Merse z Węgier.

Cykl wydarzeń zakończył niedzielny koncert na Rynku z udziałem Etno Folk, Wowakin, Tria Jazgodki, Rodzinnej Kapeli Wasilewskich oraz Arona Bluma i gości.

(ew)

fot. MOK w Pasymiu

W trakcie niedzielnego koncertu na pasymskim Rynku wystąpiła m.in. Rodzinna Kapela Wasilewskich