W piątek małe Zabiele w gminie Wilebark miały swoje wielkie święto. Tego dnia odbyło się uroczyste nadanie imienia tutejszej Szkole Podstawowej, wręczenie sztandaru i odsłonięcie tablicy pamiątkowej jej patrona.

Patron, który będzie jednoczyć
Ufundowany szkole sztandar dyrektor Joanna Badysiak przekazała uczniom

Szkoła Podstawowa w Zabielach obchodząca 60-lecie swego istnienia ma wreszcie patrona. W piątek odbyły się uroczystości związane z nadaniem jej imienia Orła Białego. Rozpoczęła je msza św. w miejscowym kościele, podczas której przewodniczący jej arcybiskup metropolita warmińsko-mazurski Józef Górzyński poświęcił sztandar. To dar od lokalnej społeczności i współpracujących z placówką instytucji. Po mszy jej uczestnicy udali się na teren przyszkolny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.{akeebasubs !*}

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.

{/akeebasubs}{akeebasubs *} 

Wzięli w niej udział m.in. poseł Andrzej Maciejewski, arcybiskup Józef Górzyński, dziekan ks. Andrzej Wysocki, władze samorządowe powiatu i Wielbarka na czele z wicestarostą Jerzym Szczepankiem i burmistrzem Grzegorzem Zapadką, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, a także rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Wielbarku Robert Kwiatkowski odczytał uchwałę rady o nadaniu szkole imienia Orła Białego, którą radni podjęli 31 grudnia 2018 r. Akt nadania odebrały dyrektorka Joanna Badysiak i przewodnicząca samorządu uczniowskiego Katarzyna Łazowska. Potem przyszła pora na symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec szandaru przez jego fundatorów, przekazanie go uczniom szkoły i złożenie przez nich ślubowania. Na koniec cześci oficjalnej poseł Maciejewski odsłonił umieszczoną na budynku szkoły tablicę pamiątkową patrona, którą poświęcił arcybiskup Górzyński, a wszyscy zebrani odśpiewali specjalnie przygotowany na tę okolicznośc hymn szkoły pt. „Rozwiń skrzydła orle biały”. Wcześniej w minikoncercie partiotycznym wystąpili uczniowie szkoły.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa, a także wszyscy uczniowie szkoły

SYMBOL MĘSTWA, HONORU I PATRIOTYZMU

Dyrektor Joanna Badysiak przedstawiając działania zmierzające do wyboru patrona szkoły przypominała, że propozycje mogli składać wszyscy członkowie społeczności szkolnej. Najwięcej zwolenników uzyskały nazwy Orzeł Biały i 100-lecie Niepodległości, z czego zdecydowana większość opowiedziała się za tą pierwszą. - Orzeł Biały to symbol męstwa, honoru i patriotyzmu. Jest najstarszym symbolem polskości i ma charakter ponadczasowy – mówiła dyrektor. Takiego wyboru gratulowali jej i społeczności szkolnej posłowie, obecny - Maciejewski i były – Adam Krzyśków. - Ten patron w dzisiejszych czasach nie budzi żadnych kontrowersji, będzie więc jednoczyć – mówił Krzyśków.

(o){/akeebasubs}