Już od pięciu lat Szkole Podstawowej w Świętajnie patronuje Ignacy Krasicki. Z okazji rocznicy nadania placówce imienia tego wybitnego twórcy doby oświecenia uczniowie i nauczyciele przygotowali uroczystość, podczas której nie tylko zaprezentowali swoje osiągnięcia, ale i w niekonwencjonalny sposób przybliżyli gościom sylwetkę patrona.

Pięć lat z Krasickim

W czwartek 26 października w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Świętajnie odbyła się uroczystość z okazji 5. rocznicy nadania placówce imienia Ignacego Krasickiego. Przybyli na nią przedstawiciele władz gminy, duchowieństwa i dyrektorzy sąsiednich szkół, a także rodzice uczniów oraz osoby od lat zaprzyjaźnione z podstawówką. Witając zaproszonych gości, dyrektor Jadwiga Borkowska wspominała okoliczności nadania imienia. Miało ono miejsce 18 października 2001 roku. Przedstawiła też sukcesy i atuty kierowanej przez siebie szkoły. Do tych ostatnich zaliczyła m.in. dobrze przygotowaną do pracy z dziećmi kadrę pedagogiczną.

- W ciągu ostatnich pięciu lat 14 naszych nauczycieli uzyskało stopień dyplomowanego. Aż 86% pedagogów posiada kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów - mówiła dyrektor Borkowska.

Przypomniała też, że w minionym pięcioleciu udało się poprawić infrastrukturę szkolną poprzez remonty i zaadaptowanie na potrzeby najmłodszych klas obiektu przy ul. Mickiewicza 13.

Na początku uroczystości odsłonięto płaskorzeźbę przedstawiającą popiersie Ignacego Krasickiego. Potem odbyła się część artystyczna, łącząca czasy, w których żył czołowy twórca polskiego oświecenia ze współczesnością. Rozpoczęło ją odtańczenie przez najmłodsze dzieci poloneza do muzyki Wojciecha Kilara. Do epoki, w której żył autor "Monachomachii" nawiązywał też menuet wykonany przez uczniów w stosownych, historycznych strojach. Nie zabrakło też zdecydowanie bardziej współczesnych układów tanecznych oraz popisów wokalnych. Poczynaniom wykonawców przyglądał się sam biskup Ignacy Krasicki, w którego rolę wcielił się jeden z uczniów, Miłosz Krawczyk. Z okazji rocznicy nadania szkole imienia, dzieci przygotowały też specjalny numer szkolnej gazetki "Uczniak", w całości poświęcony patronowi. Na zakończenie do sali wjechał wielki tort w kształcie księgi, którym częstowano przybyłych na uroczystość gości, nauczycieli oraz uczniów i ich rodziców.

W Szkole Podstawowej w Świętajnie w klasach I-VI uczy się łącznie 213 dzieci. Część z nich dojeżdża z sąsiednich miejscowości - Piasutna, Powałczyna i Cisu oraz Jerutek.

(łuk)

2006.11.01