Jeszcze do niedawna kurpiowska gwara była tu i ówdzie wyśmiewana, a osoby posługujące się nią stawały się obiektem żartów. Czasy się jednak zmieniły i dziś umiejętność poprawnego władania mową puszczańskiego ludu jest powodem do dumy, o czym świadczy chociażby to, że z roku na rok przybywa chętnych do wzięcia udziału w konkursie "Gadki kurpiowskie".

Pielęgnują tradycję

Kurpiowski humor

Konkurs zorganizowany przez Oddział Związku Kurpiów w Szczytnie i Miejski Dom Kultury odbył się już po raz trzeci. W sobotę 16 kwietnia na deskach sali widowiskowej MDK-u do rywalizacji przystąpili uczniowie klas I-III, IV-VI, gimnazjaliści oraz dorośli. Tę ostatnią grupę wiekową reprezentowała tylko radna Anna Rybińska, która ze sporą dozą humoru odniosła się do jesiennych podwyżek wody. Miłośnicy kurpiowskiej gwary walczyli także o miano najlepszego wykonawcy dialogów. Podczas konkursu najliczniejszą, bo aż dwudziestoośmioosobową grupę stanowili uczniowie szkół podstawowych. Uczestnicy rywalizacji nie mieli łatwego zadania. Jury, któremu przewodniczyła Elżbieta Kasznia kierująca Gminną Biblioteką w Rozogach, oceniało bowiem poprawność gwary, dobór materiału i ogólne wrażenia artystyczne. Młodzi wykonawcy stanęli jednak na wysokości zadania. Nie dość, że całkiem swobodnie posługiwali się mową swoich przodków, to jeszcze dali popis umiejętności aktorskich. Na wizualną atrakcyjność konkursowych zmagań wpłynęło bez wątpienia to, że większość uczestników zadbała o odpowiednie, ludowe stroje. Dobór prezentowanego repertuaru również nie rozczarował publiczności, o czym świadczyły gorące oklaski, którymi nagradzano młodych wykonawców. Kurpiowskie gadki, pełne rubasznego humoru, rozbawiły wszystkich widzów zgromadzonych w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. "Kurkowi" najbardziej przypadł do gustu występ Adriana Staszewskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie, który ze swadą opowiadał o Kurpiu na wojnie. Powszechną wesołość wśród publiczności wzbudziły jednak nie opisy frontowych dokonań bohatera, lecz jego małżeńskich perypetii ze złośliwą i kłótliwą połowicą. Podczas konkursu nie zabrakło także współczesnej tematyki. Kalina Smagorzewska z SP 6 zaprezentowała gadkę "O Unii", w której była mowa o zderzeniu dwóch światów - wiejskiego i miejskiego w obliczu naszej integracji z UE.

Lista laureatów

W przerwach między występami kolejnych uczestników rywalizacji, czas umilał widzom kurpiowski zespół "Wystek".

Po wysłuchaniu wszystkich konkursowiczów jury przyznało nagrody. W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Karolina Wielk z SP w Dąbrowach. Wyróżniono Monikę Popielarz z SP w Farynach oraz Sylwię Pełka z SP 2 w Szczytnie. Spośród uczniów klas IV-VI najlepsza okazała się Monika Sokołowska z SP w Klonie, zaś na wyróżnienia zasłużyli Sylwia Miejerzejek z SP w Rozogach, Kalina Smagorzewska z SP 6 i Adrian Staszewski z SP 3. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Alicja Zaciek z Gimnazjum w Rozogach. Za najlepsze wykonanie dialogu pierwszą nagrodą uhonorowano uczniów SP w Jerutach - Ewę Półtorak, Annę Lenkiewicz, Paulinę Kocot i Cezarego Rolkę. Poziom konkursu usatysfakcjonował prezesa Związku Kurpiów Mirosława Grzyba.

- Jakość gwary w powiecie szczycieńskim jest wyższa niż na terenie Kurpiowszczyzny - ocenia. - Takie konkursy mają duże znaczenie dla zachowania naszego dziedzictwa i języka - dodaje prezes.

(łuk)

2005.04.20