Już jedenasty raz Chata Mazurska gościła młodych mieszkańców miasta, uczestników pleneru malarskiego.

 Plener w chacieTegoroczny plener malarski dla dzieci w wieku szkolnym, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Szczytna, przy wsparciu miasta, przebiegał pod hasłem: „Szczytno – moje miasto”. Twórcze działania poprzedziła mała dawka historii, dotycząca początków grodu i jego symboli oraz quiz z wiedzy o Szczytnie, ze słodkimi nagrodami.

Jak się okazało, średnia wieku uczestników pleneru była imponująca. Obok uczennicy SP z OI nr 2 malowała jej siostra z przedszkola, obok uczennic z SP 6 swoich sił próbowali senior i seniorka rodu, którzy dali się porwać twórczemu uniesieniu. Przy innej sztaludze stanęła cała rodzina z Olsztyna. Malujące dzieci miały fachowe wsparcie w osobach artysty malarza Ryszarda Berczyńskiego oraz, zaprzyjaźnionej z Chatą, nauczucielki plastyki Elżbiety Białczak.

Chata wzbogaciła się o kolejne pięknie wykonane, kolorowe prace przedstawiające zabytkowe budowle, szczycieńskie pejzaże, symbole miasta.

W trakcie pleneru, rodowita szczytnianka z Bartnej Strony (mama jednej z uczestniczek), przekazała Chacie oryginalny, zabytkowy przyrząd do obróbki lnu, wzbogacając tym samym jej kolekcję.

Organizatorzy podkreślają, że poprzez swoje skromne działania chcą zaszczepić przywiązanie do Szczytna młodemu pokoleniu i temu właśnie służą inicjatywy takie, jak plener.

(g)