Reklama

Węgiel

 

Pod Paragrafem

ŚMIERTELNE ZDERZENIE

W czwartek 21 grudnia po godzinie 16.00 na trasie Szczytno-Olszyny zmierzająca w kierunku Szczytna kia sephia zjechała na przeciwny pas jezdni i zderzyła się czołowo z jadącym z naprzeciwka dostawczym mercedesem sprinterem. Kią podróżowało dwóch braci. Kierujący samochodem mieszkaniec Olsztyna Wiesław O. lat 47 zginął na miejscu, natomiast pasażer, Józef O. trafił do szpitala. Niezbędna okazała się interwencja strażaków, którzy przy użyciu sprzętu do ratownictwa drogowego wydobyli ofiary z auta. Prowadząca mercedesa Jadwiga M. oraz pasażer Dariusz B. zostali przewiezieni do szpitala w Szczytnie. Odcinek drogi, na którym doszło do wypadku przez dłuższy czas był zablokowany.

"POŻYCZONY" MERCEDES

W poniedziałek 18 grudnia nad ranem w okolicy Wielbarka policjanci znaleźli w przydrożnym rowie mercedesa. Auto leżało na dachu, było otwarte i miało wybite szyby. Kiedy funkcjonariusze dotarli do właściciela okazało się, że bez jego wiedzy kolega wziął kluczyki od samochodu i postanowił wybrać się na przejażdżkę. Robert W. lat 32 nie pamiętał jak doszło do zdarzenia. Mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. W wydychanym powietrzu stwierdzono u niego 1,17 promila alkoholu. Amator jazdy cudzymi autami po kielichu został zatrzymany w policyjnym areszcie. Mężczyzna odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz krótkotrwałe użycie samochodu. Za to ostatnie przestępstwo grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z PROMILAMI WŚRÓD DZIECI

W poprzednim numerze "Kurka" informowaliśmy o matce, która znajdując się pod wpływem alkoholu opiekowała się ośmiomiesięczną córeczką. Niestety, okres świąteczny przyniósł kolejne tego typu zdarzenia. W Wigilię policjanci otrzymali anonimowe zgłoszenie, że w jednej z miejscowości na terenie gminy Świętajno 33-letnia nietrzeźwa kobieta sprawuje opiekę nad czworgiem swoich dzieci w wieku 3, 8, 10 i 12 lat. Informacja okazała się prawdziwa. Na miejscu funkcjonariusze stwierdzili, że kobieta ma w wydychanym powietrzu ok. 0,5 promila alkoholu. Sprawą zajmie się Wydział ds. Nieletnich. W poniedziałek 25 grudnia wieczorem na terenie gminy Wielbark nietrzeźwa 31-letnia matka zajmowała się aż siedmiorgiem pociech w wieku 1,5, 3,5, 5, 6, 7, 10 i 11 lat. Kobieta miała w organizmie ponad promil alkoholu. Dzieci przekazano trzeźwym członkom rodziny. O zdarzeniu powiadomiono sąd. Obie kobiety odpowiedzą za narażenie dzieci na przebywanie w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia.

WIGILIJNE KOLIZJE

W niedzielę 24 grudnia na terenie powiatu doszło do dwóch kolizji drogowych. Około godziny 1.00 na drodze Pasym-Szczytno daewoo matiz wpadł w poślizg i dachował. Samochodem jechały dwie osoby. Nie odniosły one poważniejszych obrażeń i opuściły auto samodzielnie. Kolizja była spowodowana nadmierną prędkością. Wieczorem na trasie Szczytno-Rudka kia zderzyła się czołowo z audi. Na szczęście podróżujący samochodami zdołali opuścić je o własnych siłach jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych.

PAPIEROSY Z PRZEMYTU

W poniedziałek 18 grudnia wieczorem w kompleksie leśnym na trasie Wielbark-Jedwabno w trakcie czynności operacyjnych policjanci zatrzymali mężczyznę, który fordem transitem przewoził papierosy bez polskich znaków akcyzy. Auto zostało specjalnie przygotowane do transportu nielegalnego ładunku. Skrytki, w których były papierosy znajdowały się w ścianach, podłodze i suficie pojazdu. Zabezpieczono blisko 20 tysięcy paczek przemyconego towaru. Kierowca, 28-letni Krzysztof J. został zatrzymany. Samochód zabezpieczono. Mężczyźnie grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Tego samego dnia w Szczytnie w jednym z mieszkań na ulicy Drzymały zabezpieczono 251 papierosów bez polskich znaków akcyzy.

SAMOBÓJCA NA BALUSTRADZIE

W czwartek 28 grudnia nad ranem zauważono, że na balustradzie balkonu w bloku na ulicy Sikorskiego w Szczytnie powiesił się mężczyzna. Ciało 47-letniego samobójcy zdjęto przy użyciu podnośnika.

INTERNETOWY PUNKT W KOMENDZIE

Od grudnia w nowej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie na ulicy Piłsudskiego działa Publiczny Punkt Dostępu do Internetu. Podobne funkcjonują na terenie całego województwa. Na miejscu można skorzystać ze stanowiska komputerowego i wejść na strony internetowe dotyczące zagadnień prawnych.

- Punkt powstał z myślą o osobach zainteresowanych np. uzyskaniem pozwolenia na broń. Można stąd także ściągać druki prawne potrzebne do załatwienia określonych formalności. Do dyspozycji interesantów jest skaner i drukarka - informuje rzecznik prasowy KPP w Szczytnie komisarz Ewa Żyra.

Korzystający z punktu mają także możliwość zapoznania się przez internet z procedurami dotyczącymi np. postępowań skargowych. Stanowisko jest czynne w dni robocze od 7.30 do 15.30. Środki na utworzenie internetowego punktu pochodzą z funduszy unijnych.

oprac.: (łuk)

2007.01.03