ŁAPÓWKA ZA SKRADZIONE DREWNO

W piątek 12 stycznia przed południem w Rozogach policjanci miejscowego posterunku zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę volkswagena. Podczas sprawdzania bagażu zauważyli, że mężczyzna przewozi drewno sosnowe. Okazało się, że nie ma na nie żadnej asygnaty. W trakcie rozmowy z policjantami kierowca włożył do notatnika jednego z funkcjonariuszy 200 złotych. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony na komendę w Szczytnie. Jego auto zabezpieczono na parkingu strzeżonym. Strażnicy leśni wycenili wartość drewna na kwotę 150 złotych. Stanisław C. lat 38 przyznał, że pojechał do lasu w okolicy Faryn z zamiarem kradzieży sosnowego surowca. Jak wyjaśniał policjantom, chciał z niego zrobić sztachety na płot. Obawiając się konsekwencji swojego czynu, dał funkcjonariuszom pieniądze, bo myślał, że jakoś "załatwi" sprawę. Jego rachuby jednak zawiodły. Przedstawiono mu zarzut kradzieży drewna i wręczenia korzyści majątkowej. Poddał się dobrowolnie karze. Prokurator zastosował wobec niego zabezpieczenie i poręczenie majątkowe. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PORYWISTY WEEKEND

Silny wiatr wiejący w miniony weekend przysporzył pracy szczycieńskim strażakom. Kilkakrotnie usuwali oni z dróg i ulic powalone drzewa oraz konary. W piątek 12 stycznia złamane przez silny podmuch drzewo przewróciło się na forda mondeo stojącego na poboczu drogi Olszyny - Świętajno. Na szczęście w aucie nikogo nie było. W sobotę 13 stycznia strażacy usuwali również konary na jezdni w Dzierzkach oraz w Kocie. W niedzielę na ulicy Wielbarskiej w Szczytnie leżące w poprzek drogi drzewo uniemożliwiało przejazd. Tego samego dnia strażacy usuwali podobne przeszkody na trasie Jedwabno - Burdąg i w rejonie Saska Małego oraz między Świętajnem a Występem.

SPALONY STROP

W piątek 5 stycznia w remontowanym budynku mieszkalnym w Jerutkach zapalił się drewniany strop. Obiekt w chwili wybuchu pożaru był niezamieszkały. Ogień zniszczył strop o powierzchni 5 m2. Poza dużym zadymieniem, nie wyrządził poważniejszych szkód. Przyczyny pożaru nie są na razie znane.

POMOC NIEKONIECZNA

W piątek 5 stycznia sąsiedzi 78-letniej mieszkanki bloku na ulicy Polskiej, podejrzewając, że kobiecie stało się coś złego, zawiadomili policję i straż pożarną. Drzwi do mieszkania były zatrzaśnięte. Strażacy, chcąc wejść do znajdującego się na IV piętrze lokalu przez okno, użyli podnośnika. Zanim jednak dostali się do środka, do mieszkania przyszła osoba z rodziny kobiety. Okazało się, że tym razem niepokój sąsiadów był nieuzasadniony.

UDERZYŁ W OGRODZENIE

W sobotę 6 stycznia na ulicy Czarnieckiego w Wielbarku kierujący volkswagenem golfem mężczyzna uderzył w słup ogrodzeniowy jednej z posesji. Oprócz niego autem podróżowała jeszcze jedna osoba. W wyniku kolizji 22-latek doznał złamania kości udowej i ramieniowej. Pogotowie odwiozło go do szpitala. Drugiego z mężczyzn z miejsca zdarzenia zabrała policja.

RUNĘŁA ŚCIANA

Porywisty wiatr przyczynił się pośrednio do zdarzenia, które miało miejsce w niedzielę 14 stycznia w Szczytnie na ulicy Leyka 56. Na posesji zawaliła się murowana ściana szczytowa budynku gospodarczego. Główną przyczyną był jej fatalny stan techniczny, silny wiatr jedynie dopełnił dzieła.

- Mieszkańcy zwracali uwagę na to, że już od dobrych kilku lat ściana była mocno wygięta. Na szczęście w chwili zawalenia się nikt nie przebywał w jej pobliżu - mówi st. kpt. Jacek Matejko, oficer prasowy KP PSP w Szczytnie.

STODOŁA POSZŁA Z DYMEM

W niedzielę 14 stycznia w Lipowej Górze Wschodniej w godzinach popołudniowych wybuchł pożar stodoły drewnianej krytej eternitem. Obiekt doszczętnie spłonął.

- Pożar rozwijał się bardzo gwałtownie ze względu na silny wiatr. Działania straży pożarnej polegały na ochronie sąsiednich budynków gospodarczych i mieszkalnego - relacjonuje kapitan Jacek Matejko.

Żywioł pochłonął tonę siana, dwie tony słomy oraz 700 kg paszy dla zwierząt. Straty oszacowano wstępnie na 25 tys. złotych. Przyczyny pożaru na razie nie ustalono.

SAM UGASIŁ

W piątek 12 stycznia nad ranem na ulicy Jagiełły w Wielbarku zapaliły się sadze w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. Najemca zdołał ugasić pożar jeszcze przed przybyciem strażaków.

SZEŚCIU PIJANYCH

W miniony weekend na drogach powiatu szczycieńskiego policjanci zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierowców. Niechlubnym rekordzistą okazał się 46-letni Jerzy P., który w sobotę 13 stycznia na ulicy Piłsudskiego w Szczytnie kierował oplem, mając w wydychanym powietrzu 3,07 promila alkoholu.

ZOSTAŃ POLICJANTEM

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie ogłasza rozpoczęcie kolejnej procedury rekrutacji kandydatów do służby na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Służbę w Policji może pełnić:

* obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,

* niekarany i korzystający z pełni praw obywatelskich,

* posiadający co najmniej wykształcenie średnie,

* posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych,

* mężczyźni powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Osoby zainteresowane pełnieniem służby w policji powinny złożyć osobiście w terminie do 12 lutego 2007 roku w każdy poniedziałek, środę i czwartek w godz. 9.00 - 14.00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 5, 10-575 Olsztyn, nr pokoju 2, tel. 089-522-32-40, 089-522-32-42, faks 089-522-32-45 następujące dokumenty:

* pisemne podanie o przyjęcie do służby w Policji,

* wypełniony kwestionariusz osobowy,

* odręcznie napisany życiorys,

* dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe,

* zaświadczenie o niekaralności,

* dokumenty potwierdzające posiadane preferencje do służby w Policji,

* dokumenty potwierdzające uregulowany stosunek do służby wojskowej, np. książeczka wojskowa.

oprac.: (łuk)

2007.01.17