Pod Paragrafem

ŚMIERĆ W DĘBÓWKU

Okolice Dębówka po raz kolejny stały się miejscem tragicznego w skutkach wypadku drogowego. W niedzielę 24 września około godziny 5.25 kierujący fordem sierrą 33-letni Radomir N. z Elbląga z nieznanych przyczyn na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w drzewo. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu, ciało z wraku pojazdu wydobyli strażacy przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Oprócz kierowcy, w aucie nie było innych osób.

TRZY STŁUCZONE AUTA

W sobotę 23 września rano w Rozogach 23-letni Tadeusz Ś. kierujący oplem astrą, na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do istniejących warunków, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w skręcającego do stacji paliw volkswagena polo. Prowadząca auto 52-letnia Józefa M. najechała z kolei na nadjeżdżającego fiata seicento. W wyniku kolizji kierujący fiatem i volkswagenem doznali ogólnych obrażeń ciała i pozostali na obserwacji w szpitalu w Szczytnie. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi i mieli zapięte pasy bezpieczeństwa.

NIEOSTROŻNY ROWERZYSTA

W sobotę 23 września przed południem na trasie Romany-Orżyny kierujący mercedesem 34-letni Andrzej R., chcąc uniknąć zderzenia z rowerzystą, który nagle wtargnął na jezdnię, gwałtownie hamując zjechał na prawe pobocze, stracił panowanie nad samochodem i uderzył w drzewo. Cyklista oddalił się z miejsca zdarzenia. Poszkodowany Andrzej R. doznał złamania ręki.

ZATRZYMANI ZŁODZIEJE

W piątek 22 września policjanci ze szczycieńskiej komendy zatrzymali trzech młodych mężczyzn podejrzanych o dokonanie kradzieży volkswagena passata. Do zdarzenia doszło w połowie sierpnia. Zatrzymani to mieszkańcy gminy Wielbark - 17-letni Grzegorz K., 17-letni Patryk C. oraz 20-letni Kamil M. Młodzieńcy najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

PROSTO W DZIEWCZYNY

W niedzielę 24 września w Dąbrowach, gmina Rozogi, kierujący fiatem 126p 17-letni Paweł S., gwałtownie hamując stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w prawidłowo idące dziewczyny - 15-letnią Aldonę G. i jej rówieśnicę, Emilię Z., mieszkanki wsi. Poszkodowane doznały ogólnych obrażeń ciała. Paweł S. za nieostrożną jazdę został ukarany mandatem karnym.

NASTOLETNI BANDYCI

W piątek 15 września około godziny 23.00 na klatce schodowej bloku na ul. Lipperta w Szczytnie dwóch młodych mężczyzn napadło kobietę. Jeden z nich ugodził ją ostrym narzędziem w ramię. Zabrali jej torebkę, w której było 150 złotych. Policjanci zatrzymali podejrzanych o dokonanie rozboju. Okazali się nimi 16-letni Alan S. oraz 18-letni Mateusz R. Młodszy ze sprawców ma już na swoim koncie czyny karalne, dlatego będzie odpowiadał przed sądem jak dorosły.

WYŁUDZAŁ DOPŁATY

We wtorek 19 września policjanci Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją szczycieńskiej komendy ustalili, że 47-letni Stanisław D., mieszkaniec gminy Świętajno w maju ubiegłego roku złożył wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat do gruntów rolnych, zawyżając o ponad 10 ha powierzchnię uprawianej ziemi. Mężczyzna usiłował w ten sposób wyłudzić dopłatę w wysokości ponad 8 tys. złotych na szkodę ARiMR w Warszawie. Ustalono, że nieuczciwy rolnik wydzierżawił ziemię na 10 lat innej osobie i to ona była upoważniona do złożenia wniosku o dopłatę. Za popełniony czyn Stanisławowi D. grozi osiem lat pozbawienia wolności.

UKRADŁA I ZASTAWIŁA

W piątek 15 września mieszkaniec Szczytna wybrał się z kolegą do baru na ulicy Sobieszczańskiego. Wypili kilka piw, po czym mężczyzna zasnął przy stoliku. Kiedy się obudził, zorientował się, że nie ma przy sobie telefonu komórkowego wartego 840 złotych. Wraz z rodziną poszukiwał aparatu kilka dni. Mieszkaniec Szczytna nie pamiętał, w jakich okolicznościach stracił komórkę. Ustalono jednak, że podczas piwnej biesiady do jego stolika dosiadła się kobieta. Okazała się nią 48-letnia Jadwiga K. Przyznała się do tego, że to ona zabrała telefon i zastawiła go w jednym ze szczycieńskich komisów. Aparat odzyskano i przekazano właścicielowi. Jadwidze K. grozi pięć lat pozbawienia wolności.

NIEDOZWOLONE WSPOMAGANIE

* W sobotę 23 września po godzinie 18.00 na ulicy Wielbarskiej w Szczytnie patrol policji zatrzymał do kontroli 21-letniego Krystiana O. jadącego rowerem. Mężczyzna miał w wydychanym powietrzu 2,11 promila alkoholu. Zatrzymano go w policyjnym areszcie i przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa. Krystian O. przyznał się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze.

* W niedzielę 24 września po północy w Lemanach kierujący fordem 24-letni Łukasz B. spowodował kolizję, uderzając w sygnalizator świetlny. U mężczyzny stwierdzono 1,11 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Na dodatek nie posiadał on uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

* W niedzielę 24 września w ręce stróżów prawa wpadło dwóch pijanych rowerzystów. Pierwszego z nich, 54-letniego Eugeniusza O. zatrzymano w Szymanach. Mężczyzna miał w organizmie 2,27 promila alkoholu. Drugim pijanym cyklistą okazał się 35-letni Jan B. Policjanci zatrzymali go w Dąbrowach. Badanie alkomatem wykazało u niego 3 promile alkoholu. Jan B. trafił do aresztu KPP w Szczytnie.

oprac.: (łuk)

2006.09.27