KRES PIRACKIEGO PROCEDERU

Handlujący nielegalnym oprogramowaniem komputerowym powinni się mieć na baczności. W czwartek 14 września policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Szczytnie ustalili, że w jednym ze szczycieńskich sklepów prowadzona jest nielegalna sprzedaż programów komputerowych, filmów, muzyki i gier. Okazało się też, że właściciel nie ma licencji na instalowanie oprogramowania. Filmy, muzykę i gry ściągał z internetu. Piracki towar sprzedawał po cenie wielokrotnie niższej niż oryginalny. Właściciel sklepu, Alfred K. wyjątkowo perfidnie nabierał swoich klientów, instalując w kupowanych przez nich komputerach nielegalne oprogramowanie. Policjanci dotarli do jednej z osób, która w ostatnim czasie nabyła taki właśnie sprzęt. Kupując go nie miała pojęcia, że została oszukana. Policjanci zabezpieczyli łącznie ponad 1800 sztuk płyt CD i DVD zawierających nielegalne programy, filmy i nagrania muzyczne. Skonfiskowano także jednostkę centralną komputera oraz dysk twardy z pirackim oprogramowaniem. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy w sklepie sprzedano ok. 15 komputerów wyposażonych w nielegalne programy. Właściciel firmy odpowie za naruszenie ustawy o prawach autorskich. Rozpowszechnianie bez uprawnień cudzych utworów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat.

PRZYSZEDŁ JAK PO SWOJE

W środę 13 września około godziny 4.00 w kiosku "Ruchu" przy ul. Skłodowskiej sprawca wybił szybę, po czym oddalił się z miejsca. O zdarzeniu powiadomiono policję. Funkcjonariusze postanowili zaczekać na złodziejaszka, który nie zdążył zabrać ze sobą łupu. Obserwacja szybko przyniosła skutek. Po paru minutach mężczyzna wrócił do kiosku i przez wybitą szybę wyjął czasopisma oraz płyty DVD o łącznej wartości 250 złotych. Mieszkaniec gminy Szczytno, 36-letni Ryszard S. został zatrzymany. Policjantom tłumaczył, że kiosk jest własnością jego matki, więc i rzeczy, które zabrał należą do niego. Ryszard S. ma już na swoim koncie włamania i niszczenie mienia. Wkrótce zostanie złożony wniosek o aresztowanie mężczyzny.

ZŁAPANY NA GORĄCYM UCZYNKUR

W piątek 15 września około godziny 1.00 w Świętajnie 50-letni Adam O. po uprzednim wybiciu szyby w oknie wystawowym włamał się do jednego ze sklepów spożywczych. Mężczyzna zabrał artykuły o łącznej wartości 50 złotych. Włamywacz miał jednak pecha, bo został zatrzymany przez właściciela sklepu, który zjawił się na miejscu powiadomiony przez świadków zdarzenia. Adam O. znajdował się pod wpływem alkoholu. Stwierdzono u niego 2,40 promila w wydychanym powietrzu. Mężczyzna przyznał się do winy i trafił do policyjnego aresztu. Nie był to jego pierwszy tego typu wybryk. Wcześniej dokonywał podobnych przestępstw. Do sądu wkrótce trafi wniosek o jego tymczasowy areszt.

Pod Paragrafem

POŻARY

* W poniedziałek 11 września około godziny 17.00 na ulicy Kajki 17 wybuchł pożar wewnątrz budynku wielorodzinnego. Na szczęście w pomieszczeniach nikogo nie było. Żywioł nie wyrządził poważniejszych szkód. Spaliły się jedynie szmaty oraz stara lodówka i meble.

* We wtorek 12 września w Kwiatuszkach, gmina Rozogi, wybuchł pożar murowanej stodoły krytej dachówką. Straty spowodowane przez ogień oszacowano wstępnie na ok. 30 tys. złotych. W akcji gaśniczej brali udział strażacy z OSP Rozogi, Wilamowo i Faryny oraz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ze Szczytna.

* Tego samego dnia w Małszewie, gmina Jedwabno spaliła się drewniana szopa na opał.

ZATRZYMANI ZA DILERKĘ

W środę 13 września szczycieńscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o posiadanie i rozprowadzanie marihuany. Krzysztof S. lat 20 oraz Bartosz C. lat 23 uprawiali narkotykowy proceder od marca do czerwca. Grozi im do trzech lat pozbawienia wolności.

NIEOSTROŻNA JAZDA

W poniedziałek 11 września przed godziną 11.00 na trasie Szczytno-Olszyny kierujący fordem focusem mieszkaniec Mińska Mazowieckiego nie zachował zasad bezpieczeństwa, zjechał na lewy pas drogi i uderzył w drzewo. Mężczyznę uwalniali z pojazdu strażacy przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Pomocy medycznej udzieliła mu załoga karetki pogotowia. Tego samego dnia około godziny 15.00 w Szczytnie na ulicy Ogrodowej rozpędzony fiat seicento wyjeżdżając z drogi podporządkowanej uderzył w znak drogowy. Kierowca jechał tak szybko, że aż urwał przednie koło w aucie.

WEEKEND NA BANI

W miniony weekend policjanci zatrzymali na drogach powiatu aż dziesięciu nietrzeźwych kierowców. W piątek 15 września o godzinie 11.00 na ul. Solidarności w Szczytnie podczas wyprzedzania jadącego "wężykiem" rowerzysty kierowca samochodu osobowego zauważył, że mijany cyklista się przewraca. Mężczyzna powiadomił o zdarzeniu policję. Rowerzysta, 44-letni Zbigniew K. w wydychanym powietrzu miał 2,65 promila alkoholu. Tego samego dnia zatrzymano jeszcze dwóch innych nietrzeźwych cyklistów. Promilowy rekord tygodnia pobił w niedzielę 17 września 54-letni Ryszard D. Jechał on rowerem ulicą Żeromskiego w Szczytnie, mając w organizmie aż 3,13 promila mocnego trunku.

oprac.: (łuk)

2006.09.20