PIJANY NA JEZDNI

Szczycieńscy policjanci patrolujący w niedzielny wieczór okolice Burdąga dostrzegli leżącego na jezdni mężczyznę. Okazał się nim 18-letni mieszkaniec gm. Szczytno. Mimo młodego wieku sił mu nie starczyło, by znaleźć sobie bardziej bezpieczne miejsce na drzemkę. Powodem okazał się nadmiar spożytego alkoholu. Badanie alkotestem wykazało, że w wydychanym powietrzu miał 1,05 mg/dm2 trunku, przekraczając ponad 10-krotnie dopuszczalną normę. Został zatrzymany w KPP w Szczytnie do wytrzeźwienia. Nastolatek spowodował zagrożenie zarówno dla siebie, jak też i innych użytkowników drogi. Odpowie za to przed Sądem Grodzkim.

WYRODNY BRAT

W środę 19 lutego Sąd Rejonowy w Szczytnie tymczasowo aresztował 22-letniego Jarosława M., mieszkańca Białego Gruntu (gm. Świętajno). Mężczyzna jest podejrzany o to, że 16 lutego dotkliwe pobił swoich braci: Rafała i Krzysztofa. Najpierw zażądał od pierwszego z chłopców tysiąca złotych, które ten był mu winien. Rozjuszony tym, iż pieniędzy nie dostał, jeszcze tego samego dnia do nieprzytomności pobił drugiego brata - Krzysztofa. I tym razem przyczyną były pieniądze. Zadał mu wiele ciosów, powodując liczne obrażenia twarzy. Zamroczonego chłopaka wywiózł do lasu. Kiedy ten się ocknął, nie wiedział nawet gdzie się znajduje. Na szczęście zdołał dojść do drogi. Przypadkowo zatrzymany kierowca podwiózł go do domu. Wyrodny brat na razie spędzi za kratkami dwa miesiące.

OBNAŻANIE PRZY TORACH

Rankiem 28 lutego funkcjonariusze KPP w Szczytnie otrzymali niecodzienne zgłoszenie od mieszkanki naszego miasta. Poinformowała ona, że w opuszczonym budynku przy ulicy Skłodowskiej, tuż przy torach kolejowych obnaża się młody mężczyzna. Przybyli na miejsce policjanci zastali tam 21-letniego Karola G., mieszkańca Szczytna. Młodzieńcowi w eksponowaniu swojego nagiego ciała na publiczny widok nie przeszkadzał nawet panujący tego dnia siarczysty mróz. Za swą "prezentację" odpowie przed Sądem Grodzkim.

NIETRZEŹWI ROWERZYŚCI

Ostatni dzień lutego niefortunnie zakończył się dla 48-letniego rowerzysty, Wiesława G. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że jest pijany, w wydychanym powietrzu miał ok. 1,40 mg/dm2 alkoholu.

* * *

Uwagi policyjnego patrolu nie umknął inny rowerzysta, który kierował swoim dwuśladowcem będąc pod wpływem alkoholu. 51-letni Henryk G. został zatrzymany przy ulicy Moniuszki w Szczytnie. Badanie wykazało, że miał w wydychanym powietrzu 0,78 mg/dm2 alkoholu.

AKCJA PIESZY

W czwartek 20 lutego szczycieńska KPP zorganizowała na terenie Szczytna akcję, mającą uświadomić pieszym, rowerzystom i kierowcom pojazdów istniejące na drodze zagrożenia. Nie była to pierwsza i z pewnością nie ostatnia taka akcja. Z zapowiedzi Bogdana Machały z KPP w Szczytnie wynika, iż będą one przeprowadzane regularnie raz w miesiącu. Większość użytkowników szczycieńskich dróg najwyraźniej wzięła sobie do serca działania naszych policjantów, bo nie "wlepili" zbyt wielu mandatów. Tak naprawdę wręczyli tylko trzy "żółte kartki", o wartości 30 i 50 zł: dwóm pieszym i jednemu rowerzyście. Kilkadziesiąt osób pouczyli.

GMINNE POSTERUNKI POLICJI - ŚWIĘTAJNO

W związku z powstaniem Komisariatów Policji rozpoczynamy prezentację funkcjonariuszy, którzy będą nimi kierować.

Posterunek Policji w Świętajnie: kierownik, młodszy aspirant Bogdan Niedźwiecki. Pracownicy kryminalni: aspirant Bogdan Oleksy i sierżant sztabowy Janusz Roszak. Ogniwo patrolowe: aspirant Karol Rutkowski, sierżant sztabowy Mariusz Serafin i sierżant Sławomir Żywica. Siedziba posterunku: ul. Żymierskiego 4, tel. 622-60-07.

Bogdan Niedźwiecki, choć urodził się 1 kwietnia 1963 roku w Wielbarku, jest rodowitym szczytnianinem. Obecnie mieszka na terenie gminy Szczytno, wraz z żoną i dwiema córkami.

W policji służy od 1991 roku. Wybrał ten zawód, bowiem - jak mówi - podobał mu się uporządkowany system ról, zadań i obowiązków. Od początku służby jest funkcjonariuszem szczycieńskiej KPP. Najpierw działał w ogniwie patrolowym, a od 1996 roku został także przewodnikiem psa patrolowego.

Teren gminy Świętajno, którym obecnie będzie się "opiekował" zna dość dobrze. W toku dotychczasowej pracy niejednokrotnie uczestniczył bowiem w interwencjach czy innych zdarzeniach, jakie miały tu miejsce.

Wie, że niełatwe czeka go zadanie, bo gmina Świętajno jest w powiecie szczycieńskim najmniej bezpieczna - tu stwierdza się w ostatnich latach najwyższy wskaźnik przestępczości.

- Spróbujemy stawić czoła zagrożeniom - mówi nowy kierownik posterunku w Świętajnie.

(hab)