WOJENNE ZNALEZISKA

W czwartek 24 kwietnia przy ulicy Iwaszkiewicza w Szczytnie spaliła się stodoła. Strażacy, którzy gasili pożar, znaleźli metalowe elementy karabinu z czasów II wojny światowej. Okazało się, że budynek był własnością Urzędu Miejskiego w Szczytnie. KPP prowadzi postępowanie mające ustalić przyczynę pożaru oraz pochodzenie broni.

* * *

W piątek 25 kwietnia w Trelkówku podczas prac polowych wykopano granat F 1, pochodzący także z czasów II wojny światowej. Wezwani saperzy zabezpieczyli i zabrali znalezisko.

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie apeluje do wszystkich, którzy natkną się na jakiekolwiek "wybuchowe" pozostałości po wojnie, aby nie starali się sami ich zabezpieczać. O takim znalezisku należy niezwłocznie powiadomić najbliższy posterunek policji lub wojsko.

NA GORĄCYM UCZYNKU

W nocy z 17 na 18 kwietnia przy ulicy Polskiej w Szczytnie patrol policji zatrzymał dwóch młodych mężczyzn, którzy usiłowali włamać się do sklepu mięsnego "Morliny". Szymonowi K. i Tomaszowi M., mieszkańcom Szczytna, postawiono zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem. Do morlińskiego sklepu próbowano włamać się także w nocy z 13 na 14 kwietnia. Policja nie wyklucza, iż zatrzymani mężczyźni mogą mieć z tym związek.

* * *

Również w nocy, ale tym razem z 26 na 27 kwietnia, na parkingu przy ulicy Piłsudskiego w Szczytnie dwóch mężczyzn usiłowało ukraść mercedesa. Ich zamiar udaremnił przypadkowy przechodzień, który zobaczywszy co się święci natychmiast powiadomił policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze, zatrzymali złodziei, którzy manipulowali przy zamku auta. Amatorzy cudzej własności, mieszkańcy Szczytna: 18-letni Sławomir K. i 26-letni Rafał P., odpowiedzą przed sądem za usiłowanie kradzieży z włamaniem.

PIJANI KIEROWCY

Wieczorem 25 kwietnia patrol policji zatrzymał do kontroli drogowej rowerzystę, który dość niepewnie kierował swoim jednośladem. Okazało się, że 40-letni Józef K. w wydychanym powietrzu miał prawie 2,5 promila alkoholu.

* * *

W niedzielne popołudnie 27 kwietnia w Kucborku policja zatrzymała do kontroli drogowej fiata 126p. Kierowca, 33-letni Grzegorz O. miał w wydychanym powietrzu 1,8 promila alkoholu.

* * *

W poniedziałek 28 kwietnia zatrzymano do kontroli drogowej rowerzystę, jadącego lewą stroną jezdni. Szczytnianin, 32-letni Piotr P. w wydychanym powietrzu miał ponad 2 promile alkoholu. Początek nowego tygodnia musiał więc spędzić w policyjnej izbie wytrzeźwień.

AUTO NA TORACH

Przed południem 27 kwietnia szczycieńscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że przy ulicy Związku Jaszczurczego doszło do kolizji drogowej. Na miejscu zastali stojącego na torach kolejowych seata ibizę. Samochód miał uszkodzone koło. Kierowca, 33-letni Piotr G. ze Szczytna też nie był w pełni sprawny... Okazało się, że w wydychanym powietrzu miał ponad dwa promile alkoholu. Ponadto znaleziono przy nim niewielką ilość marihuany. Mężczyzna został zatrzymany w KPP w Szczytnie do wyjaśnienia.

STRAŻ W OGNIU

Świąteczny, wielkanocny weekend aż 20 razy zmusił jednostki straży pożarnej do alarmowego wyjazdu na akcje.

Dwa razy palił się las, trzykrotnie gaszono płonące domy: w Szczytnie przy ul. Mławskiej, w Wielbarku i jeden domek letniskowy. Pozostałe zdarzenia - to pożary łąk i ugorów. Nieustannie bowiem trwa proceder wypalania resztek zeszłorocznej roślinności - mimo wielu apeli i ostrzeżeń.

Liczba pożarów nieubłaganie rośnie. Do 22 kwietnia tego roku w powiecie szczycieńskim odnotowano ich 245, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego paliło się 184 razy.

POŻAR

W wielkanocny poniedziałek strażacy gasili pożar w niezamieszkanym jeszcze budynku w Spychowie. Doszło do niego prawdopodobnie w wyniku podpalenia zgromadzonych w piwnicy budynku tekturowych kartonów.

POŻAR NA BAGNACH

W środę 16 kwietnia nasi strażacy przez blisko 30 minut gasili płonące trzciny w okolicach miejskiego targowiska w Szczytnie. Przyczyną pożaru prawdopodobnie było podpalenie.

OKRADZIONY SKLEP

Nad ranem 27 kwietnia włamano się do sklepu spożywczego przy ulicy Leyka w Szczytnie. Złodzieje, wybiwszy szybę, weszli do środka. Wynieśli ze sklepu piwo, papierosy i artykuły spożywcze. Przypadkowy świadek zajścia zawiadomił policję. Dzięki temu funkcjonariusze ujęli rabusiów, którymi okazali się dwaj nastolatkowie ze Szczytna, Łukasz G. i Zbigniew C. Skradziony towar trafił z powrotem na sklepowe półki.

WYPADEK

W piątek 25 kwietnia w Olszynach doszło do wypadku drogowego, spowodowanego przez rowerzystę. Jerzy S., mieszkaniec tej wsi, wymusił pierwszeństwo przejazdu i zderzył się z citroenem. Kierowca auta, 29-letni Marek Z. był trzeźwy. Rowerzyście, który trafił do szczycieńskiego szpitala ze złamaną nogą, pobrano także krew do badania. Podejrzewano, że był nietrzeźwy.

AKCJA

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie 27 kwietnia od 6 rano przez całą dobę prowadziła akcję POMIAR. Do kontroli drogowej zatrzymano wielu kierowców aut i rowerów. Gdy zachodziło podejrzenie, że są nietrzeźwi przeprowadzano badanie alkotestem. W efekcie, w policyjnej izbie wytrzeźwień wylądowało 4 pijanych kierowców, w tym dwóch rowerzystów. Ich pojazdy trafiły do policyjnego depozytu.

KPP informuje wszystkich zmotoryzowanych użytkowników dróg, że w okresie od 30 kwietnia do 4 maja policjanci przeprowadzą kolejną akcję. Będą badać stan trzeźwości kierowców i kontrolować czy poruszają się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

2003.04.30