GAZ WOKÓŁ ARESZTU

Sceny mrożące krew w żyłach rozegrały się w minionym tygodniu w pobliżu szczycieńskiego aresztu. Cysterna przewożąca gaz uderzyła w zaparkowany przy ul. Sienkiewicza samochód. Niebezpieczna substancja zaczęła się ulatniać, powodując niemałe zagrożenie. Konieczna okazała się ewakuacja mieszkańców pobliskich domów oraz aresztantów...

Na szczęście był to tylko scenariusz przeprowadzonych w środę 26 kwietnia ćwiczeń, w których udział brali pracownicy aresztu śledczego, policji i straży pożarnej. Trwająca ok. 2 godzin akcja miała na celu doskonalenie ratownictwa ogólnego, synchronizację służb wykonujących zadania związane z obroną cywilną oraz sprawdzenie skuteczności procedur alarmowych i ewakuacyjnych w areszcie. Zgodnie z planem akcji, więźniowie mieli być ewakuowani do siedziby KPP oraz komend w pobliskich powiatach, a mieszkańcy sąsiednich domów na kort tenisowy przy "Zaciszu". W celu zmniejszenia stężenia gazu w powietrzu strażacy zastosowali kurtynę wodną.

- Ćwiczenia przeprowadzono zgodnie z założeniami, dzięki współpracy pracowników aresztu, policjantów i strażaków. Akcja nie spowodowała utrudnień w ruchu na ulicy Sienkiewicza - mówi dowodzący ćwiczeniami z ramienia straży pożarnej asp. sztab. Janusz Zyra.

CUDZOZIEMCY BEZ PALIWA

Nasz powiat okazał się niegościnny dla cudzoziemców. W czwartek 27 kwietnia ok. 5 rano dyżurny KPP w Szczytnie został powiadomiony o kradzieży 450 l paliwa z dwóch tirów zaparkowanych w Nartach, gmina Jedwabno. Jeden z pojazdów był kierowany przez obywatela Czech, który dzień wcześniej zatrzymał się tu na nocleg. Po przebudzeniu stwierdził, że w baku brakuje 300 l benzyny. Na tym samym parkingu spędzał noc inny kierowca tira - Łotysz. Złodzieje spuścili ze zbiornika jego pojazdu 150 l paliwa. Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawców czynu. Policja apeluje do kierowców samochodów ciężarowych, by podczas postojów korzystali z bezpiecznych, oświetlonych i położonych blisko zabudowań parkingów.

WSTAWIONY ROWERZYSTA

W środę 26 kwietnia ok. godz. 23.30 na ulicy Piłsudskiego w Szczytnie patrol policji zatrzymał do kontroli drogowej 29-letniego Andrzeja K., który kierował rowerem, mając w organizmie 0,91 promila alkoholu.

SPROSTOWANIE

W poprzednim numerze w rubryce "Pod paragrafem", opierając się na informacjach ze strony internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, zamieściliśmy nieścisłe dane dotyczące jednej z placówek świadczących pomoc osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Chodzi o Przychodnię Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia przy ul. Kościuszki w Szczytnie. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 19.00.

2006.05.03