ODURZONA NARKOTYKAMI 17-LATKA TRAFIŁA DO SZPITALA

W sobotę 22 kwietnia do szczycieńskiego szpitala trafiła nieprzytomna 17-latka Beata S. Po przeprowadzeniu testów okazało się, że była odurzona marihuaną. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

- Apelujemy do rodziców oraz wychowawców, by w takich sytuacjach natychmiast reagowali i zgłaszali się do nas po pomoc. Ci, którzy zwrócą się do policji, mogą liczyć na anonimowość - informuje komisarz Ewa Żyra z KPP w Szczytnie.

Objawy świadczące o używaniu niedozwolonych środków to rozszerzone źrenice, blada lub zaróżowiona, wilgotna skóra.

Jeżeli rodzice podejrzewają, że ich dziecko jest pod wpływem narkotyków, powinni to sprawdzić za pomocą testów dostępnych w aptekach lub zbadać krew w laboratorium.

Instytucje udzielające wsparcia osobom mającym problem ze środkami odurzającymi:

1. Przychodnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Szczytno, ul. Kościuszki 20, czynna w środy od 15.00 do 17.00

2. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Szczytno, ul. Lanca 10, tel. 089-624-25-92

3. Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Szczytnie, ul. Sienkiewicza 1, czynny we wtorki od 15.30 do 17.30

4. Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Pasymiu, ul. Rynek 8, czynny we wtorki od 15.30 do 17.30

5. Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Dźwierzutach, ul. Pasymska 2, czynny w poniedziałki od 15.30 do 17.30

6. Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Jedwabnie, ul. 1 Maja 37, czynny w czwartki od 14.30 do 17.30

7. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie, ul. Konopnickiej 70, czynne pon-pt. 8.00-12.00.

O KROK OD NIESZCZĘŚCIA

Podpalacze traw nie dają za wygraną. Od 16 do 23 kwietnia strażacy aż 15 razy musieli gasić spowodowane przez nich pożary. Większość tego typu zdarzeń zanotowano na terenie gminy Dźwierzuty. Trawy paliły się m.in. w Stankowie, Szczepankowie, Olszewkach Mazurskich i Targowskiej Woli. W tej ostatniej miejscowości w niedzielę 23 kwietnia ogień z resztek suchej roślinności rozprzestrzenił się na poszycie w 10-letnim lesie sosnowym. Po przyjeździe na miejsce strażacy znaleźli nieprzytomnego Jerzego K. z Targowskiej Woli. Mężczyzna zasłabł na skutek przebywania na zadymionym terenie. Z pomocą przyszła mu jednostka ratownictwa drogowego z Dźwierzut. Poszkodowanemu podano tlen i przewieziono do szpitala.

Tego samego dnia w Zawojkach od podpalonej trawy zajęło się poszycie w młodniku. Na szczęście tym razem żywioł nie wyrządził poważniejszych szkód.

NASTOLATEK BEZ UPRAWNIEŃ

W niedzielę 23 kwietnia ok. godz. 13.00 na trasie Przeździęk Wielki - Baranowo kierujący fiatem 126p 17-letni Robert K. na prostym odcinku drogi zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Nastolatek nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu. W wypadku ucierpiała 10-letnia pasażerka. Z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala.

KRNĄBRNY ZŁODZIEJ

W sobotę 22 kwietnia 34-letnia mieszkanka gminy Dźwierzuty powiadomiła policję o tym, że znajomy, z którym wcześniej przebywała w jednym ze szczycieńskich pubów, ukradł jej telefon komórkowy wartości 500 zł. Funkcjonariusze wspólnie z poszkodowaną wyruszyli na poszukiwanie sprawcy. Okazał się nim 24-letni Paweł R. ze Szczytna, którego udało się zatrzymać na ul. Chrobrego. Widok stróżów prawa bynajmniej nie obudził w nim skruchy, bo podczas zatrzymania zachowywał się bardzo agresywnie, stawiał opór, używając przy tym niecenzuralnych słów. Funkcjonariusze obezwładnili go, a przeszukując kieszenie odnaleźli skradziony telefon. Krnąbrny złodziej w chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Stwierdzono u niego 0,24 promila. Mężczyźnie przedstawiono zarzut kradzieży telefonu oraz znieważenia funkcjonariuszy.

OGIEŃ NA PODDASZU

W czwartek 20 kwietnia w Wilamowie, gmina Rozogi, wybuchł pożar na poddaszu niezamieszkałego budynku, którego właścicielka przebywa na stałe w Niemczech. Nadpaleniu uległa konstrukcja dachu. Ogień zniszczył wyposażenie znajdujące się na poddaszu - meble i narzędzia. Straty oszacowano na 10 tys. zł. Na razie nie ustalono przyczyny pożaru.

PŁONĄCY SILOS

W niedzielę 23 kwietnia na terenie zakładu Favorit Furniture przy ul. Gnieźnieńskiej w Szczytnie zapaliły się trociny w silosie. Przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a pracownicy zakładu opróżnili zbiornik. Pożar nie spowodował poważniejszych szkód.

MRUCZUŚ NA GAŁĘZI

W wielkanocny poniedziałek 17 kwietnia strażacy zostali powiadomieni o tym, że na jednym z drzew przy ul. Lipperta w Szczytnie siedzi kot. Zwierzak wspiął się na wysokość 15 m, więc do jego uwolnienia konieczne okazało się użycie podnośnika hydraulicznego.

WIOSENNE SADZE

Choć wiosna już w pełni, to jednak wciąż jeszcze niewysokie temperatury zmuszają mieszkańców do ogrzewania lokali. Po sezonie grzewczym warto przeczyścić kominy. W przeciwnym razie może dojść do pożaru sadzy. W środę 19 kwietnia zapaliły się one w kominie domu przy ulicy Kochanowskiego w Szczytnie. Pożar szybko ugaszono i obyło się bez poważniejszych strat.

NIETRZEŹWI NA DROGACH

* W środę 19 kwietnia na trasie Spychowo-Szczytno policjanci zatrzymali szczytnianina Romana K. lat 46, który kierował samochodem osobowym, mając w organizmie 0,94 promila.

* W piątek 21 kwietnia na trasie Jurgi-Grom w ręce stróżów prawa wpadł 45-letni Wojciech G., mieszkaniec gminy Pasym, który po spożyciu alkoholu kierował rowerem. Stwierdzono u niego 0, 29 promila.

* W sobotę 22 kwietnia w Jedwabnie na wycieczkę rowerową po kielichu wybrał się 46-letni Janusz P. Mężczyzna miał we krwi 0,42 promila.

* Tego samego dnia policjanci zatrzymali w Płozach Bogdana H. lat 48, który jechał jednośladem, mając we krwi 1,67 promila.

* W niedzielę 23 kwietnia w Tylkowie przyłapano na gorącym uczynku Wiesława K. lat 42. U kierującego rowerem mężczyzny stwierdzono 0,40 promila alkoholu.

2006.04.26