BEZ PRĄDU

W ostatnich dniach media informowały o kłopotach mieszkańców Podlasia, którzy na skutek obfitych opadów śniegu zostali pozbawieni dostaw prądu. Podobne niedogodności wystąpiły także w kilku miejscowościach na terenie naszego powiatu, ale w tym wypadku nie zawiniły wcale warunki pogodowe, tylko złodzieje. W środę 14 grudnia w Olszewkach Mazurskich, gmina Dźwierzuty, ukradli oni ok. 3 km aluminiowej linii energetycznej o wartości 4 tys. zł. Dzień wcześniej, 13 grudnia, do podobnego zdarzenia doszło w Jerutach, gmina Świętajno. Tutaj łupem złodziei padło 350 m sieci. W czwartek 15 grudnia kłopoty z dostawą prądu mieli mieszkańcy Nowych Kiejkut. W tej miejscowości skradziono 750 m linii.

OGIEŃ PRZED KOMENDĄ

W poniedziałek 12 grudnia ok. godziny 20.45 na parkingu przed Komendą Powiatową Policji w Szczytnie zapalił się stojący tam opel omega kombi należący do Tomasza S. z Roman. Samochód udało się ugasić, uszkodzeniu uległ jedynie tył pojazdu.

OPEL W ROWIE

W piątek 16 grudnia o godzinie 6.15 w Leleszkach kierująca oplem omegą mieszkanka gminy Pasym Agnieszka W. wpadła do przydrożnego rowu. Z pojazdu wydobyli ją sanitariusze pogotowia ratunkowego. Kobieta nie odniosła poważniejszych obrażeń. Przyczyną kolizji była prawdopodobnie nadmierna prędkość.

NIETYPOWY POŻAR

W piątek 16 grudnia przed południem zgłoszono pożar torfu w lesie między Zabielami a Jesionowcem. Strażakom w porę udało się go ugasić. O tej porze roku podobne przypadki należą do rzadkości. Najprawdopodobniej to dzięki zimowej aurze pożar nie trwał długo. Zazwyczaj torf pali się nawet kilka tygodni.

ZA SZYBKO I NA GAZIE

Zimowa aura i niesprzyjające warunki na drogach powinny mobilizować kierowców do ostrożnej jazdy. Tymczasem wielu z nich wykazuje się daleko posuniętą niefrasobliwością i lekceważeniem przepisów.

* W niedzielę 18 grudnia w Gromie kierujący renault 56-letni mieszkaniec Warszawy nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wpadł do rowu. Samochód stanął w płomieniach. Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji stwierdzili, że kierowca miał we krwi 0,9 promila alkoholu.

* Tego samego dnia wieczorem ok. godziny 20.00 na ulicy Piłsudskiego w Szczytnie kierujący subaru legacy 34-letni szczytnianin nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go opla astry i spowodował kolizję. Jak się później okazało, sprawca miał we krwi 2,3 promila alkoholu.

PILNUJ SWOJEGO PORTFELA

Trwa szał przedświątecznych zakupów. W tym czasie nie próżnują złodzieje, którzy wykorzystują nieuwagę kupujących, zwłaszcza w rejonie targowisk. Często jednak zdarza się, że wiele osób, pochłoniętych sprawunkami, zapomina o portfelu, pozostawiając go na stoisku. W minionym tygodniu zgłoszono trzy przypadki zaginięcia portfeli z pieniędzmi i dokumentami. Do wszystkich doszło na terenie miejskiego targowiska. Policja apeluje, żeby w trakcie zakupów zachować ostrożność i pilnować portfela oraz nie wkładać go np. do tylnej kieszeni spodni.

KUCHNIA W OGNIU

W środę 14 grudnia rano zapaliła się kuchnia gazowa w jednym z mieszkań na Bartnej Stronie. Płomienie objęły całą płytę grzewczą urządzenia. Przyczyną pożaru był nieszczelny zawór kuchni. Żywioł nie wyrządził większych szkód.

POTRĄCIŁ PIESZĄ

W czwartek 15 grudnia po południu na przejściu dla pieszych przy ulicy Odrodzenia w Szczytnie kierujący polonezem Romuald R. potrącił przechodzącą przez jezdnię kobietę. W wyniku kolizji doznała ona lekkich obrażeń ciała. Przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Uczestnicy kolizji byli trzeźwi.

"ALKOHOL I NARKOTYKI"

W dniach 16-17 grudnia szczycieńscy policjanci wzięli udział w ogólnoeuropejskiej akcji "Alkohol i narkotyki", podczas której kontrolowali trzeźwość kierowców. Funkcjonariusze sprawdzili 280 pojazdów. Zatrzymano stosunkowo niewielu, bo tylko sześciu nietrzeźwych kierowców. Inicjatorem akcji była Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego "Trispol".

MSZA Z POLICJANTEM

Wierni przybyli w niedzielę 18 grudnia do kościoła p.w. WNMP w Szczytnie mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wygłosił ją policjant i radny w jednej osobie, Robert Siudak.

- Wystąpienie miało na celu m.in. uświadomienie mieszkańcom, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu - mówi szef szczycieńskiej drogówki Radosław Drach.

Podczas prelekcji wiernym przedstawiono również statystyki dotyczące wypadków na drogach powiatu. Była to jednorazowa inicjatywa, ale policjanci zapowiadają, że jeśli tylko pojawi się zapotrzebowanie na tego typu wystąpienia w innych parafiach, są gotowi do współpracy.

2005.12.21