W związku z rozpoczynającymi się pracami modernizacyjnymi linii kolejowej łączącej Szczytno

z Olsztynem, od środy 28 września zostanie wstrzymany ruch pociągów.

Podróże z kłopotami

Rewitalizacja linii kolejowej ma przyspieszyć dojazd pasażerów do planowanego lotniska w Szymanach. Po zakończonej przebudowie pociągi będą mknęły tędy z prędkością 100 km/h. Niestety ze względu na to, że obie stacje łączy jeden tor, na czas prowadzonych prac konieczne będzie zawieszenie ruchu kolejowego. Wbrew krążącym pogłoskom trasa zostanie zamknięta jednocześnie na całej swojej długości. Niektórzy mieli nadzieję, że prace obejmą tylko kolejne odcinki pomiędzy poszczególnymi stacjami.

- Faktycznie na pewnym etapie planowania była rozważana możliwość podzielenia prac na etapy. Jednak ta koncepcja została odrzucona – mówi wicedyrektor PKP PLKS Marek Ćwikliński.

Ciężar przewozu pasażerów weźmie na swoje barki wprowadzona przez przewozy regionalne autobusowa komunikacja zastępcza. Podróż autobusem zajmuje kilka minut więcej niż pociągiem. Z tego powodu wielu mieszkańców Szczytna dojeżdżających do Olsztyna obawia się opóźnień w dojeździe do stolicy województwa.

- Niewątpliwie trzeba się przygotować na zmiany – zapowiada naczelnik Przewozów Regionalnych Antoni Orłowski.

Zgodnie z przeprowadzonymi symulacjami przyjęto, że przejazd autobusu zajmie około 65 minut, czyli średnio o kwadrans dłużej niż pociągu. Głównym założeniem jest to, aby poranne połączenia, którymi dojeżdżają uczniowie i mieszkańcy do pracy, umożliwiły dotarcie do Olsztyna na czas.

Wymagało to będzie korekt w rozkładzie jazdy. Kursy, o których mowa, będą odjeżdżały ze Szczytna około 15 minut wcześniej. Bez zmian za to pozostaną godziny odjazdów popołudniowych z Olsztyna. Tym samym podróżujący muszą się przygotować na to, że w Szczytnie będą 15-20 minut później niż zwykle.

- Będziemy na bieżąco kontrolować czasy przejazdów. W razie potrzeby zmodyfikujemy rozkład jazdy tak, aby ci, którzy muszą dojechać rano na określoną godzinę do Olsztyna na pewno zdążyli - zapewnia Antoni Orłowski.

Należy jednak pamiętać, aby na bieżąco śledzić zamieszczane przez przewoźnika informacje na temat zmian w kursowaniu pociągów. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem, nie wymagającym wychodzenia z domu jest wejście na stronę: www.przewozyregionalne.pl/zmiany. Poza tym o wszelkich zmianach będą informowały komunikaty na budynku dworca. Autobusowa komunikacja zastępcza będzie obsługiwała pasażerów tylko na odcinku z Olsztyna do Szczytna. Kursy ze Szczytna do Ełku pozostaną, tak jak obecnie, obsługiwane przez autobusy szynowe. Remont ma potrwać prawie 2 lata.

Łukasz Łogmin